Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçinin kara gün akçesi…

Emekçilerin kara gün akçesi sayılan kıdem tazminatı bu kez esnek çalışma modeli ile ortadan kaldırılmak isteniyor.

Türkiye’de 1936 yılında 3008 sayılı iş yasası ile çalışma yaşamına giren kıdem tazminatı, hep işverenlerin ve siyasi iktidarların hedefinde oldu.  Patronlar sırtlarında yük olarak gördükleri kıdem tazminatının, kaldırılarak fona dönüştürülmesini her daim savundu. Oysa, emekçinin kara gün dostu, akçesi çocuklarının geleceği ve güvencesi olan kıdem tazminatı onların yıllarca akıttığı alın terinin karşılığıdır. Çalıştıkları zor dönemin ardından emekli olarak rahat bir yaşam sürdürmek isteyen emekçinin bu hayalini yok etmeyi hiçbir vicdan kabul etmez.

Belirli aralıklarla Türkiye’nin gündemine oturan kıdem tazminatı tartışması, Meclis’te görüşmeleri süren torba yasa teklifi ile yeniden alevlendi. Son 15 yılda kıdem tazminatı çalışma yaşamının bir numaralı maddesi oldu.         

Kıdem tazminatı önce fona dönüştürülmek istendi işçilerin tepkisi üzerine rafa kaldırıldı. Ardından Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) adı altında bir kez da varlığının sona erdirilmesi amaçlandı, sendikaların ve kamuoyunun karşı çıkması üzerine geri adım atıldı. Şimdi de Meclis komisyonunda görüşülmekte olan torba yasa teklifinde yer alan belirli süre çalışma sistemiyle 25 yaş altı ve 50 yaş üzerinde çalışanların kıdem tazminatının buharlaştırılması öngörülüyor .

Teklifin 28. maddesiyle 4857 sayılı iş kanunun 11. maddesine eklenen fıkra ile işverenlere 25 yaşını doldurmamış, 50 ve daha yukarıda yaştakilerle 2 yıla kadar belirli süre ile iş sözleşmesi imzalanmasına olanak sağlanıyor.

Bu düzenlemeye göre, belirli süre örneğin 10 günden az çalışan emekçi kıdem tazminatı hakkından yararlanamayacak. İstihdam artışı gerekçe gösterilerek hazırlanan teklif yasalaştığında işçiler iş güvencesinden de yoksun kalacak. Sonuçta, TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine önümüzdeki hafta  başlanması beklenen yasanın uygulanması ile birlikte patronların yıllardır dile getirdiği talepleri hayata geçmiş olacak.

İlk aşamada 25 yaş altı ile 50 yaş ve üzerindekileri kapsayacağı öngörülse de belirli süre çalışma modelinin çalışma yaşamına giderek egemen olacağı, bunu kabul etmeyen emekçinin işten çıkarılacağı, dahası ihbar ve kıdem tazminatı hakkının ortadan kalkacağı sır değil.

“İstihdam artırılacak” denilerek işçileri güvencesizliğe, sendikasızlaştırmaya yol açacak teklifle, işverenlere teşvik, muafiyet ve af getirilirken emekçinin güvencesi kıdem tazminatı hakkı bitecek.      

Türk-İş, DİSK, hatta siyasi iktidara yakın Hak-İş’in karşı çıktığı yasa teklifinin geleceği önümüzdeki hafta belli olacak.  Hükümetin sendikaların itirazlarını ve önerilerini dikkate almasında yarar var.      

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar