Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçinin utkusu...

Sağduyu galip geldi, “İstihdam Paketi”nde kıdem tazminatını buharlaştıracak maddeler geri çekildi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren torba yasa tasarısında yer alan 25 yaş altı ve 50 yaş üzerindeki işçilerin belirli süreli sözleşmeyle çalıştırılmasını öngören 33’ncü madde ile 25 yaşından küçüklerin ayda 10 günden az çalıştırılması halinde emeklilik için gerekli sigorta primlerinin ödenmemesine ilişkin 37’inci madde işçi konfederasyonlarının girişimi sonucu tasarıdan çıkarıldı.

Yasa taslağına, kamuoyuna düştüğü günden bu yana çekincelerini, tepkilerini gösteren Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yoğun mücadele sonucu emekçinin son kalesi sayılan kıdem tazminatının yok olmasını engelledi. Daha önce çeşitli adlar altında kıdem tazminatını fona dönüştürecek yasa taslaklarına karşı da itiraz eden üç işçi konfederasyonu, bu taslakları rafa kaldırtmayı başarmıştı.

Bu kez “Esnek Çalışma” modeli adı altında 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri işçilerin kıdem tazminatı hakkını elinden alacak, emekliliğini zora sokacak, iş güvencesini örseleyecek tasarıya karşı ortak tavır aldılar. Kitlesel basın açıklamalarıyla şiddetle karşı çıktılar. DİSK, TBMM kapısı önünde engellemelere karşın CHP’li vekillerle birlikte görüşlerini kamuoyuna açıkladı: Kısaca işçi kuruluşları “Kırmızı Çizgi ” olarak nitelendirdikleri kıdem tazminatına dokunulmaması için yoğun uğraş verdiler.

Son olarak Türk-İş Genel Başkanı ile Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, AKP ve MHP Grup Başkanvekilleriyle görüşerek tasarının yasalaşması halinde çalışma yaşamında yaşanacak sıkıntıları aktardılar. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı’nı Devlet Bahçeli’nin onayı ile emekçinin kaygı duyduğu maddeler tasarıdan çıkarıldı. Dediğim gibi, ileride sorun yaratacak, işçiyi vuracak maddelerin tasarıdan çıkarılması olumlu bir gelişme. Emekçilerin kararlı dik duruşu utku ile sonuçlandı.

Yıllardır siyasi irade, emekçinin büyük kazanımı olan kıdem tazminatını fona dönüştürmek istiyor. İşçi sendikaları şiddetli tepki gösterince de geri adım atıyor. Bu kez istihdam paketi adı altında tüm işçileri kapsamasa da yine kıdem tazminatı hedef seçildi. Patronların sırtında yük olarak gördüğü, sürekli yakındığı kıdem tazminatına yönelik siyasi iradenin bitmeyen sevdasını anlamak olası değil. Ekonomide yaşanan olumsuzluklardan ötürü aldığı maaşla ay sonunu zor getiren, çarşı pazarın her gün yükselen fiyatlarıyla baş edemeyen işçinin gelecekte tek güvencesi olan kıdem tazminatına göz koymak vicdanları incitiyor, kanatıyor.

Sendikasızlığın, işsizliğin, kayıt dışılığın, yabancı işçiliğin giderek arttığı ortamda yıllardır emek akıtan çalışanın güvencesi olan kıdem tazminatı ile daha fazla oynanmamalı, işçi kaygıya itilmemeli. Bırakın, tezgahta, sokakta, inşaatta, yerin yüzlerce metre altında ter akıtan eli nasırlı emekçinin kıdem tazminatına göz koymayı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar