Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekçiyi yeni yılda ne bekliyor?

Yeni yılda emekçi ve emekliyi zor günler bekliyor.

Hiç kuşkusuz hükümetin açıkladığı çeşitli eylem planlarında yer alan,  milyonlarca emekçiyi çok yakından ilgilendiren kıdem tazminatı fonu önümüzdeki yıla damgasını vuracak, yoğun tartışmalara yol açacak.

Siyasi iradenin bir türlü dinmeyen tutkusundan ötürü hemen hemen her yıl kıdem tazminatı temcit pilavı gibi ısıtılıp gündeme getiriliyor. Daha önce hazırlanan çeşitli yasa taslakları sosyal taraflar arasında uzlaşma sağlanamayınca rafa kaldırılmıştı. Görünen o ki, 2020’de de fonlu sistem raftan indirilerek işçi ve işverenin görüşüne yeniden açılacak. Hükümetin, yaşama geçirmeye kararlı göründüğü sistemde “oldu yaptım” mantığından çok,  emek örgütlerinin talep ve önerilerinin dikkate alınmasında sayısız yarar var.       

Türk-İş ve DİSK’in kırmızı çizgi ilan ettiği, yaşama geçirilmesi halinde genel grev gerekçesi saydığı fonlu sistemde üçlü uzlaşının nasıl olacağı merak konusu Umarım, siyasi iradenin daha önceden açıkladığı gibi emekçinin geleceği, oğlunun düğün, kızının çeyiz parası olan kıdem tazminatında hak kayıpları yaşanmaz.

Önceden kamuoyuna sızan taslaklarda mevcut sistemden fonlu sisteme geçildiğinde işçinin büyük hak kayıplarına uğrayacağı açıkça görülüyordu. Özellikle kıdemin hesaplanmasında esas alınan 30 günlük sürenin 15, hatta 13 güne düşürülmesi öngörülüyordu.

İşçi sendikaları 30 günden geri adım atmayınca taraflar arasında uzlaşma sağlanamamıştı. Bakalım, yeni yılda hazırlanacak taslakta hangi maddeler yer alacak? Ya da emekçinin talepleri ne denli dikkate alınacak?

Sadece işçiler değil, memurlar açısından da 2020 zor yıl olacak.

Kamu personel rejiminde yapılamak istenilen değişiklik kamu çalışanlarını yakından ilgilendirecek. Eğer bu değişiklik gerçekleşirse memura iş güvencesi sağlayan 657 sayılı yasa tümü ile allak bullak olacak.

Memura bir anlamda iş güvencesi sağlayan 657 sayılı yasada değişiklik yapılması hükümetin gündeminde yer alıyor.  Eğer yasada değişiklik gerçekleşirse kamu çalışanı performansına göre değerlendirilecek, yeterli görülmeyenlerin işine son verilebilecek. İş güvencesine sahip olan memur 657 sayılı yasada yapılacak değişiklikle bunu yitirecek.

Yaklaşık 13 milyon emeklinin yeni yıldan en büyük beklentisi düşük aylıklarında iyileştirme yapılmasına olanak sağlayacak intibak yasasının çıkması, sağlık hizmetlerinden alınan katkı payı kesintisine son verilmesi.  Emeklinin intibak beklentisinin söz verilmesine karşın siyasi irade tarafından olumlu karşılık bulmaması yoksun ve yoksul kitleyi oldukça üzüyor, incitiyor.

Öyle ya,2000 öncesi emeklinin aylığında iyileştirme yapılırken, 2000 sonrakiler neden bu haktan yoksun bırakılıyor?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar