Ordu
DOLAR18.6472
EURO19.675
ALTIN1078.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekli 1500 lira bekliyor…

Emekli, dul ve yetime 2018 yılından bu yana ödenen bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında artırılacak olması milyonlarca dar   gelirli kitle adına olumlu gelişme.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1000 lira tutarındaki ikramiyelerin enflasyon oranında artırılacağı yönündeki açıklaması belirsizliğe yol açtı. İlk ödemenin yapıldığı 2018 Haziran ayından bu yana enflasyon kümülatif yüzde 54.19 olarak gerçekleşti. Eğer buna göre artış yapılırsa ikramiyelerin en az 1542 lira olması gerekiyor. Emeklinin beklentisi ikramiyelerin en az 1500 liraya yükseltilmesi.

Eğer Mart 2021 dahil son bir yılın enflasyonu olan yüzde 16.19 oranında artış yapılırsa ikramiyeler 1160- 1170 liraya yükselecek. Böyle bir karar alınırsa bu zam emeklinin beklentisini karşılamaz.  13 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim ile emekli kuruluşları ikramiyelerin en az 1500 liraya yükseltilmesini ısrarla talep ediyor. Emekli eline geçecek 1500 lirayla çifte bayram yapmanın yanı sıra uzun yıllar evine alamadığı çikolataya kavuşacak, torunlarına bahşiş verebilecek. Hatta Kurban Bayramı’nda küçükbaş kurbanlık alabilecek. 1500 liranın altındaki tutar emekliyi düş kırıklığına uğratır, yine yoksunları oynar. Zaten son derece komik aylıkla iki yakasını bir araya getiremiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklinin durumunun iyileştireceğini de açıkladı. Bu doğrultuda gariban kitle en düşük aylığın net asgari ücret düzeyine yükseltilmesini, sağlık hizmetinden yapılan kesintilere son verilmesini, vergi iadeleri yerine yüzde 4-8 oranında ödenen ek ödemelerin yüzde 8-10’a çıkarılmasını ısrarla talep ediyor. Bu düzenlemeler hayata geçirilirse el yakan çarşı pazar fiyatlarına bir ölçüde yetişebilir, soluklanır. Gözler bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısının ardından yapılacak açıklamada. Bakalım emekliyi sevindirecek haber gelecek mi?    

İkramiyelerin önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan itibaren en az 1500 liraya yükseltilerek çifte bayram yaşamayı siyasi iradeden umutla bekliyor gariban emekli. Salgından ötürü evlerine hapsolan ak saçlılara ikramiye zammı kuşkusuz moral kaynağı olacaktır.  

Devlete emeği ile hizmet etmiş, sigorta primi ve vergilerini aksatmadan ödemiş emekli açlık sınırının hayli altında kalan aylıklarla  elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödedikten sonra kalanı ile ay sonunu getirmeye, el yakan fiyatlarla baş etmeye çalışıyor. Ucuz sebze ve meyve alabilmek için pazarlara akşam karanlığında gidiyor. Rencide edici bu olumsuzluğu hak etmiyorlar. Tek istekleri muhannete muhtaç olmadan insanca yaşanabilir gelire kavuşmak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar