Ordu
DOLAR18.6414
EURO19.5258
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekli aylığı niye göze batıyor…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un sözleri  emeklilerin içine doğrusu kurt düşürdü.

Bakan Selçuk, önceki gün yaptığı açıklamada 13.1 milyon emekliye Ağustos ayında 30.5, son iki yılda 674.5 lira aylık ödemesi yaptıklarını bildirdi. SGK’nın sürekli açık verdiği, ileri yıllarda emekliye aylık ödenemeyeceğinin konuşulduğu bugünlerde böylesi bir açıklama doğal olarak emekliyi kaygılandırdı.

Çalışma yaşamında prim ödeme, çalışma süresi ve yaş şartını doldurarak emekliliği hak eden dar gelirli milyonlarca insanın aylığının sürekli dillendirilmesi bu kitleyi oldukça rahatsız ediyor. Sahi emekli aylığı niye birilerinin gözüne sürekli batıyor. 13.1 milyon emeklinin yarısına yakını 1500 lira aylıkla bir ay geçinmeye çalışıyor. Bu tutar da salgından ötürü Mart’ta belirlendi. Taban aylıkları 1500 liranın altında olan emekli yaklaşık iki yıl artışlardan yararlanamayacak.

Yaşam pahallığından ötürü kafası zaten karışık olan Hasan Amca’nın, Ayşe Teyze’nin maaşlarını sürekli gündeme getirmek ne denli doğru? Son derece düşük olsa da o maaş onların devlete ödedikleri primin, yıllarca akıttıkları terin, emeğinin karşılığı. O kadarı da almasınlar mı? Onlar devletin sırtına yük değil, elleri öpülesi ak saçlı büyüklerdir. 1500 lirayla geçinme uğraşındaki emekli, aylığının en azından 2 bin 324 liraya yükseltilmesini beklerken eline geçen son derece düşük paranın bile konuşulmasını şaşkınlıkla izliyor. 

SGK açıklarının nedeni hiçbir zaman emekliye ödenen aylıklar değil. Avrupa ülkelerinde bir çalışan iki emekliyi karşılarken, Türkiye’de bir çalışan dört emekliyi karşılar durumda. Yani aktif-pasif oranındaki dengesizlik SGK açıklarını her yıl artırıyor. Yüzde 35’e ulaşan kayıt dışı istihdamdan ötürü toplanamayan primler, prim borçlarının affedilmesi büyük gelir kayıplarına yol açıyor.

Bakan Selçuk, 6 dini bayramda emeklilere 64.2 milyar lira tutarında ikramiye ödendiğini de açıkladı. Kuşkusuz, bayram ikramiyesinin verilmesi  emekliyi sevindirdi. Ne var ki,  208 yılında ödenmeye başlandığında 1000 lira olan tutar aradan geçen 2 yıllık süreçte artırılmadı, son Kurban Bayramı’nda da aynı para verildi. Oysa bu sürede halkın yaşadığı gerçek enflasyon yüzde 30-40 idi. Buna rağmen ikramiyede artış yapılmadı. Emekli, bayramda el öpen torununa, küçük yakınlarına harçlık vermekte zorlanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, bundan böyle de emeklilere sahip çıkacaklarını, yanında olacaklarını belirtmiş. Kuşkusuz, çok güzel, kulağa hoş gelen sözler. Bu iyi niyetini de düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesini yükselteme, diğer taleplerinin karşılanması girişimleriyle pekala gösterebilir. Hiç olmazsa önümüzdeki yılbaşında aylıklara 6 aylık enflasyon artışlarının yanı sıra seyyanen de zam yapılmalı.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar