Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekli Çare Arıyor…

Yaşam giderek pahalılaşıyor, satın alma gücü sürekli gerileyen emekli de feryadını her platformda dile getirmeye çalışıyor.

Yüzde 70’inin 1500 lira gibi komik aylıkla ( o da salgın döneminde bu tutara çıkarıldı. Yoksa gerçek aylıkları daha az) geçinmeye çalıştığı emekli, mini zamlardan ötürü güdük kalan düşük aylıklardan, sağlık hizmeti kesintisinden, bayram ikramiyelerinin 3 yıldır artırılmamasından, vergi iadeleri yerine ödenen ek ödeme tutarının yükseltilmemesinden, intibak yasasının çıkarılmamasından, aylık bağlama oranlarının düşüklüğünden doğal olarak yakınıyor.

Kendileri için son derece yaşamsal olan taleplerinin karşılanması için her yere başvuruyor, çalmadık kapı bırakmıyor. Bir grup emekli önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek taleplerini bir kez daha iletti, Meclis’te sorunlarının çözümü için katkı istedi. Ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu zaten yıllardır emeklinin bitmeyen çilesini, derdini her platformda konuşmalarında sıklıkla dile getiriyor. CHP, 13 milyonlu kitlenin taleplerinin karşılanması amacıyla belirli aralıklarla Meclis’e yasa teklifi sunuyor. Ne var ki, iktidar partilerinin oyları ile sunulan teklifler kabul görmüyor.

Yıllarca çalışarak devlete vergi ödeyen, sigorta primlerini eksiksiz yatırarak emekli olan dar ve sabit gelirli kitlenin eline geçen düşük aylıklar hak ettikleri para. Bir ara o paranın bile yüksek olduğunu ileri sürenler oldu. Düşünebiliyor musunuz 1500 liranın dizginlenemeyen hayat pahalılığında fazla olduğunu? Onlara söylenecek tek söz; Allah akıl, fikir versin. Başka ne denilir ki?

Emeklinin temel isteği insanca yaşanabilir bir paranın verilmesi, en düşük emekli aylığının net 2 bin 825  olan  asgari ücret düzeyine eşitlenmesini, yüzde 4-5 oranındaki ek ödeme tutarının yüzde  9-10’a çıkarılması. Gerçi günümüzde asgari ücretle bile geçinmek çok zor. TÜİK’in kafalarda soru işareti oluşturan 6 aylık enflasyon oranı kadar aylıklara yapılan zam, milyonların soluklanmasına katkı sağlamıyor.  Ellerine geçen güdük para ile elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödedikten sonra kalanı ile ay sonunu getirmeye çalışıyorlar. Ucuz sebze ve meyve alabilmek için pazarlara akşam karanlığında gidiyorlar Böylesine dertli, çileli emekliler.

SGK verilerine göre, 9 milyon 133 bin kişi emekli ve yaşlılık, 3 milyon 813 bin kişi dul ve yetim aylığı alıyor. 7.9 milyon kişi asgari ücretin altındaki aylıkla geçinmeye çalışıyor. Yine 4 milyon 435 bin emekli bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. Bu tablo emeklinin içinde bulunduğu çıkmazı net olarak gözler önüne seriyor Hiç olmazsa bayram ikramiyelerinde hatırı sayılır tutarda artış yapılsın ki, önümüzdeki Şeker ve Kurban Bayramlarında evlerinde neşe olsun, torunlarına gönül rahatlığı ile bayram harçlığı verebilsinler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar