Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

EMEKLİ KONAĞI AÇILSIN

         Ordu'da, emeklilerin boş vakitlerini geçirecekleri güzel bir mekan yok. Ordu Belediyesi koyu sohbetlere ev sahipliği yapacak Emekli Konağı ve Çay Bahçesi açmalıdır. Ülkemizde mutfak kapısının arkasına asılı ekmek torbasından farksızdır emekliler, konakta ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek birçok aktiviteye katılabilmeli.

          Emeklilerimiz, ekonomik olumsuzluklar yüzünden faydalı birçok şeyden mahrum bırakılmaktadır. Bu gerçeğin farkına varıp şehrin en işlek noktasına emeklilerin sosyal hayatını zenginleştiren nezih bir mekan kazandırılmalı. İş hayatından emekli olmak, sosyal yaşamdan da emekli olunduğu anlamına gelmez. İkinci baharını güzel yaşamayı hayal eden emeklilerin hayattan kopmalarını engellemek gayesiyle sosyal etkinlikler düzenleyerek onların hayata sımsıkı sarılmalarını destekleyici, unutulmadıklarını hissettirecek, eski köy odalarını çağrıştıran,  geleneklerin yaşatıldığı üzüntü ve sevinçlerin paylaşıldığı 'konak' Ordu'ya yakışır. Böylece emekliler, bütçe hesaplarında yer vermediği gazete, dergi, kitap harcamalarını bu lokallerde okuma fırsatı yakalayabilir. Belediyecilik, dokunmak, hissetmek ve yaşatmaktır. Belediye Başkanı,  kütüphane, televizyon ve kantin hizmeti sunan  bu tesisin kente değer katacağını hesaba katmalıdır.

          Tekrar etmekte sayısız fayda var. İş dünyasından birdenbire sıyrıldığında 'sudan çıkmış balığa dönen' emekliler için lokal projesi, ideal bir rehabilitasyon ve sağlıklı yaşam merkezi görevi yürütür. Sosyal yaşam alanı kısıtlı bu garip şehirde Ordulu  emeklinin zihninde dönen 'sıkılmaktan korkuyorum', 'günlerimi nasıl geçiririm?' türünde sıkıcı sorulara çare olacağına şüphe yoktur.

          Bir yanda gazete tirajına önemli katkı sunan, yakın okuma gözlüğünü takmış bulmaca çözen kesim,  diğer yanda demli çaylar eşliğinde memleket meselelerinin masaya yatırıldığı çekişmeli siyasi tartışmalar... Ömür, sayılı nefeslere bağlı çizgi süresidir. O vakit gelmeden hiç olmazsa bırakın yaşlılığın tadını çıkarsınlar. Emeklinin derdiyle dertlenen, emekli dostu belediye var mı yok mu bu yazıdan sonra belli olacak. Cefakar Türk emeklisinin sosyal yaşamını canlı tutmayı teşvik edici, 'Ordu'da emekli olmanın tadı başka' dedirtecek adımlar atılacak mı hep beraber göreceğiz! Bu samimiyet sınavının takipçisi olmaya devam edeceğiz.

*

Çaylarınız açık, muhabbetiniz koyu olsun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar