Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

EMEKLİ KONAĞI NİÇİN YOK?

Ordu'da, emeklilerin boş vakitlerini geçirecekleri nezih bir mekan var mı? Yok. Eğlenebileceği tanışıp sohbet edebilecekleri aktivite sahası? O da yok. Emekli adına ne var? Koca bir hiç... Çünkü Ordu emekli dostu bir şehir değil. Şimdiye kadar ne kadar belediye başkanı gelip geçtiyse hiçbiri emekliye 'ev kedisi' kadar kıymet vermedi. Neymiş ''Büyükşehir'' yersen! Konya'nın Karatay ilçesinde 20 tane Emekli Konağı var. Hatta bu merkezlerde emeklilerin düzenli sağlık kontrolleri doktor ve hemşireler tarafından gerçekleştiriliyor. Emekliler sosyal faaliyetler, geziler ve çay sohbetleri eşliğinde emekliliğinin tadını çıkartıyorlar. Belediyenin düzenlediği şehir içi ve şehir dışı gezilerle emekliler gitmediği yerleri görme imkanı buldukları gibi; yıllar önce gittikleri mekanları tekrar görerek hatıralarını yad edebiliyorlar.

     Her yıl bu nazik konuyu yazıp gündeme taşıyorum. Bundan önce o koltukta oturanın da mevcut başkanın da aklına koyu sohbetlere ev sahipliği yapacak Emekli Konağı açmak bir türlü gelmiyor. Mutfak kapısının arkasına asılı ekmek torbasından farksız emeklilerin, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir konağı olsun. Ekonomik olumsuzluklar yüzünden faydalı birçok aktiviteden mahrum kalan emeklilerimiz, bütçe hesaplarında yer vermediği gazete, dergi, kitap harcamalarını bu lokallerde okuma fırsatını yakalayabilir. Belediyecilik, dokunmak, hissetmek ve yaşatmaktır. Belediye Başkanı,  kütüphane, televizyon ve kantin hizmeti sunan  bu tesisin kente değer katacağını hesaba katmalıdır. Bu gerçeğin farkına varıp kentin işlek noktasına emeklilerin sosyal hayatını zenginleştiren nezih bir mekan kazandırmalı. İş hayatından emekli olmak, sosyal yaşamdan da emekli olunduğu anlamına gelmez. 'İkinci baharını' hayal eden emeklilerin hayattan kopmalarını engellemek gayesiyle sosyal etkinlikler düzenleyerek onların hayata sımsıkı sarılmalarını destekleyici, unutulmadıklarını hissettirecek, eski köy odalarını çağrıştıran,  geleneklerin yaşatıldığı üzüntü ve sevinçlerin paylaşıldığı 'konak' inşa etmek çok mu zor? Her yıl kaldırımlar yenileniyor, hışır binalara 'makyaj' yapılıyor, sağa sola boş yere çiçekler dikiliyor ama emekli konağı ısrarla görmezden geliniyor.

            İş dünyasından birdenbire sıyrıldığında 'sudan çıkmış balığa dönen' emekliler için lokal projesi, ideal bir rehabilitasyon ve sağlıklı yaşam merkezi görevi yürütür. Sosyal yaşam alanı kısıtlı bu garip memlekette emeklinin zihninde dönen 'sıkılmaktan korkuyorum', 'günlerimi nasıl geçiririm?' türünde sıkıcı sorulara çare olacağına şüphe yoktur. Bir yanda gazete tirajına önemli katkı sunan, yakın okuma gözlüğünü takmış bulmaca çözen kesim,  diğer yanda demli çaylar eşliğinde memleket meselelerinin masaya yatırıldığı çekişmeli siyasi tartışmalar...             Emeklinin derdiyle dertlenen, emekli dostu belediye var mı yok mu bu yazıdan sonra belli olacak. Cefakar Türk emeklisinin sosyal yaşamını canlı tutmayı teşvik edici, ''Ordu'da emekli olmanın tadı başka'' dedirtecek adımlar atılacak mı hep beraber göreceğiz! Bu samimiyet sınavının takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar