Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekli kurbanı unuttu…

Milyonlarca emekli, dul ve yetim parasızlıktan yıllardır kurban kesemiyor.

Kurban fiyatlarının en düşük 1500 liradan başlamasından ötürü kurban bu yıl da onlara ırak. Ancak komşu ve akrabalarının kestiği kurban ile et ihtiyacını karşılayabiliyorlar.

Bayram ikramiyelerinin en az 1500 liraya yükseltilmesini bekleyen iktisaden geri kitle, Şeker Bayramı öncesi bu tutarın yüzde 10 artışla 1100 liraya çıkarılması karşısında şoke oldu.

İlk ödemenin gerçekleştirildiği 2018 yılında 1000 lira tutarında verilen  ikramiyelerin aradan geçen 3 yıllık süreçte salt 100 lira zamlanması  satın alma güçlerine beklenen katkıyı sağlamadı. Oysa, 3 yılda yaşamın gerçek enflasyonu yüzde 60-70 arasında gerçekleşti. Bu kadar olmasa bile 1500 lirayı umutla bekliyorlardı. Ama olmadı, düş kırıklığı yaşadılar.

Kurban Bayramı’na 15 günden az süre kaldı. 13 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim dini vecibesini yerine getirebilmek için siyasi iradeden ikramiyelerin 1500 lira olarak ödenmesini yine umutla bekliyor. TBMM’de halen görüşülmekte olan torba yasa tasarısına eklenecek bir madde ile emeklinin beklentisi rahatlıkla karşılanabilir. Nerelere para harcanmıyor ki… Tasarruf genelgelerinin havada uçuştuğu bu günlerde gariban emekliden tasarruf yapmak sosyal devlete yakışmaz. Her bayram torununa bol harçlık verememenin ezikliğini yaşayan çilekeş emekli bu konumdan artık kurtarılmalı. Söz verilmesine karşın, 2000 sonrası işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ilişkin  intibak yasası  beklentileri de yıllardır karşılanmayarak daha fazla yoksun oldular.

Temmuzdan geçerli aylıklarına yansıtılan yüzde 8.45 oranındaki zam daha şimdiden erimeye başladı. Son elektrik ve doğalgazdaki artışlar diğer ürünlere zam sağanağını çoktan başlattı. Her gün çeşitli temel gıda ürünlerine yağmur gibi zam yağıyor.  Son düzenlemeyle (zam) bir ailenin elektrik faturası 38, doğalgaz faturası 102 lira artacak. Tabii kombiyi düşük ayarda yakmaları halinde. Karakışın etkili olduğu gün ve gecelerde kombiler nasıl açılmayacak? O da ayrı bir soru.

Son artışlar sonucu en düşük işçi emekli aylığı 2326 liradan 2547 liraya yükselecek. Yani 201 liralık artış söz konusu. Buna karşın enerji faturaları 140 lira zamlandı. Yani SSK emekli aylığına yansıtılan artışların sadece yüzde 70’i enerji zamlarından ötürü eriyecek. Daha geride temel tüketim maddelerine yapılan artışlar  var. 201 liralık maaş zammı ile  çarşı,pazar fiyatları ve şişkin faturalarla nasıl baş edebilsin dar ve sabit gelirli kitle.

Kuşkusuz aynı olumsuz durum memur ve memur emeklileri için de geçerli. Onlar da son derece düşük zamla cep boşaltan fiyatlara yetişmeye çalışacak.

Demem o ki, emekli ve memur ocak ayına dek yüzde 8.45’lik zamla  yaşamaya çalışacak. Hiç olmazsa  ikramiyeler 1500 liraya yükseltilsin ki bir ölçüde soluklansınlar, az da olsa yüzleri gülsün.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar