Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekli ne yapsın!...

Eski milletvekilleri hayat pahalılığının dayanılmaz boyuta ulaştığını  görmüş olacaklar ki, maaşlarına yapılan zammın yetersizliğini dile getirmeye başladılar.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 3 bin eski vekil maaşının yüzde 14 artışla 16 bin 473 liradan 18 bin 748 liraya yükseldiğini, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 30.5 oranındaki enflasyon farkından yararlanmak istediklerini açıkladı. Elitaş, milletvekili emekli maaşının 6’ncı, 7’inci sıradayken 12. 13’üncü sıraya gerilediğini, vali maaşlarının kendilerini geçtiğini bildirdi.  

Aileleri ile birlikte sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanan eski vekiller, enflasyon farkının kendilerine de ödenmesi amacıyla Türk Parlamenter Birliği aracılığı ile siyasi partiler üzerinden girişimlere başladı.

Parlamentoda temsil edilen AKP, CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP grup yöneticileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde maaşların 20 bin liraya çıkarılmasına ilişkin olumlu yaklaşım sağlandı. Eğer, partiler arasında kesin uzlaşma sağlanırsa, halen görüşmeleri süren torba yasa teklifine verilecek önerge ile bir madde eklenerek eski vekillerin maaşı net 20 bin lira olacak. Meclis’te görev yapan vekillerin maaşı en yüksek devlet memuru maaşına göre artırılıyor. Milletvekillerinin maaşı yüzde 30.5 zamla 30 bin liradan 40 bin liraya yükseldi.

Çarşı pazarın cep ve mutfak yakan fiyatları, her geçen gün etiketleri değişen temel tüketim maddelerindeki artışa göre eski vekiller yakınmalarında haklı olabilir. Varsılların dışında yüksek enflasyon tüm ailelerin satın alma gücünü geriletti, bütçesini vurdu. Dar gelirliden tutun bir zamanlar “orta direk” diye tanımlanan kitlelere kadar halk hayat pahalılığı adeta boğuşuyor.

Eski vekillerin, hele ailesi kalabalık olanların taleplerine hak verilebilir. Ya ayda 2500 liraya mahkum edilen işçi, esnaf emeklisi, dul ve yetimi ne yapsın?

Son artışla aylıkları 1500 liradan 2500 liraya yükseltilen dar ve sabit gelirli geniş kesimin bu şartlarda yaşayabilmesi için sihirbaz olması, mucize göstermesi gerekiyor. 10 milyonluk SSK ve Bağ-Kur emeklisi, dul ve yetimin eski vekillerden daha fazla bağırması, yakınması gerekiyor aslında. Ne var ki, garibanların eski vekiller gibi sahibi, güçlü koruyucuları yok. Ancak mikrofon uzatıldığında düşük aylıklarla geçinemediklerini haykırıyor, içlerini dökebiliyorlar. Lakin, ne soran var, ne de çığlıklarını duyan. 6 ayda bir gerçekleşen enflasyon zammı ile aylıkları bir miktar artıyor o kadar.

Halen Meclis’te görev yapanı olsun, eskileri olsun tüm vekiller ve aileleri beş yıldızlı lüks hastanelerde ücretsiz tedavi olurken, eline 2500 lira geçen sahipsiz emekliden sağlık hizmeti kesintisi yapılıyor. Devlet ve üniversite hastanesine ya da Aile Sağlık Ocakları’na adım atıyor katkı payı, eczaneye ilaç almaya gidiyor aylığından kesinti.

Sayın Elitaş ve arkadaşları olaya bir de gariban emekli açısından baksın, empati yapsınlar. Asıl maaşlarına yüksek zam yapılması gerekenler 13.5 milyonu aşkın geliri kısıtlı kitle.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar