Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekli Yine Yok

Dün açıklanan Yeni Ekonomik Programda mevcut 12 milyon emekliye ilişkin sorunlar yine yer almadı. Günlerdir beklenen program emekliyi yine unuttu.

Programda sistemin reforme edilerek bundan sonra emekli olacakların maaşlarının geçimlerini sağlayacak düzeyde olması öngörülürken, mevcut emeklinin yıllardır beklediği düşük maaşların iyileştirilmesi, yeni intibak yasasının çıkarılması, bayram ikramiyelerinin en az yıllık enflasyon oranında artırılması, sağlık hizmetinden alınan katkı payının kaldırılması, yılda dört ikramiye ödenmesi ve maaşlara 6 aylık enflasyon yerine seyyanen zam yapılması gibi temel taleplerin karşılanmasına yönelik maddeler yer almadı.

Gelecekte emekli olanlara ilişkin düzenleme ne denli sevindirici ise 12 milyon emeklinin beklentilerinin karşılık bulmaması, ülke kalkınmasına emeği ile katkı sağlayan milyonlarca iktisaden dar gelirli kitlede burukluk yarattı.

Hala 2020 liralık asgari ücretin altında maaş alan emekli var. En azından bu insanların aylıkları asgari ücret düzeyine yükseltilmeli. Bayram ikramiyeleri önümüzdeki Şeker Bayramı’ndan itibaren yıllık enflasyon oranında, yani yüzde 20 artırılarak net 1200 lira olarak ödenmeli. Emeklinin satın alma gücünü geriletmemek, çarşı pazardan eli boş dönmemesi  için aylıklara seyyanen zam yapılmalı. Enflasyon oranındaki artışların ihtiyaçları karşılayamadığı 2008 yılından bu yana açık şekilde görüldü.

Kanayan yara haline dönüşen 2000 sonrasında emekli olanları kapsayacak yeni intibak yasası, 3600 ek gösterge ile birlikte önümüzdeki hafta çalışmalarına başlayacak TBMM gündemine getirilmeli. Emeklinin insanca yaşayacağı ücreti ve koşulları talep etmesi en doğal hakkı ve esirgenmemeli.

Programda Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) ile birlikte Kıdem Tazminatı Fonu’nun hayata geçirilmesi  de bulunuyor. Bu da gösteriyor ki, siyasi iktidar işçi sendikalarının tepkilerine karşın kıdem tazminatını bir kez daha ısıtıp gündeme getirecek.

Yıllardır çalışma yaşamının temel başlığını oluşturan Kıdem Tazminatı Fonu’nun hangi yapıda olacağı, kimleri kapsayacağı, mevcut çalışanların haklarının nasıl korunacağı, ödeme gün sayısında değişikliğe gidilip gidilmeyeceği önümüzdeki günlerde netleşecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, fonun ilgili sosyal taraflar, yani işçi ve işveren kesiminin uzlaşısı ile hayata geçirileceğini açıklasa bile taslak çalışmaları sırasında yoğun tartışmaların olabileceği sır değil. Çünkü işçi tarafı mevcut sistemde yer alan tazminat ödemelerinde her yıl için 30 günden ödün verilmeyeceğini, bir gün bile düşürülmeyeceğini yıllardır dile getiriyor. Aynı görüşlerini bugün de savunuyorlar.

İşveren tarafı ise sırtında yük olarak gördüğü kıdem tazminatında 30 günlük sürede mutlaka indirim yapılmasını istiyor.  Her yıl 30 gün yerine, 15 gün olmasını şiddetle talep ediyor. İşçi sendikaları, “30 günden aşağıya inmem”, işverenler ise “ 30 gün düşürülsün” diye ısrar ediyor. Böylesine görüş farklılığın bulunduğu ortamda Kıdem Tazminatı Fonu nasıl hayata geçirilecek, doğrusu muamma.

Türk-İş ve DİSK, 30 günden ödün verilmeyeceğini, bunun dışındaki rakamların “kırmızıçizgileri”, hatta genel grev gerekçesi olduğunu sürekli dile getiriyor. Anlaşılan kıdem tazminatı konusu ileri ki günlerde epey baş ağrıtacak gibi.

Programda öğretmen, polis, din ve sağlık hizmeti görevlilerine yönelik 3600 ek göstergenin yer almaması hayli anlamlı. Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran seçimi öncesi ek göstergenin çıkarılacağını mitinglerde açıklamıştı. Medyada AK Parti içinde yasa taslağı çalışmalarının sürdüğü, önümüzdeki hafta çalışmalarına başlayacak TBMM’ye sevk edileceği haberleri yer almıştı. Yani verilen söz yerine getirilecek gibi.

Umarım, yıllardır beklenen 3600 ek gösterge yasası kısa sürede çıkarılır. Milyonlarca çalışan ve emekli dört gözle bu yasayı bekliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar