Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emeklinin buruk sevinci…

Yaklaşık 13 milyon emekliyi sevindiren haber nihayet geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol uyarınca 1500 liraya kadar emekli maaşı olanlara 500 lira, 1500-2500 lira arasında maaşı olanlara 625 lira, 2500 lira ve üzerinde maaşı olanlara ise 750 lira promosyon ödenecek.

Ziraat Bankası’nın ardından diğer kamu bankaları ile özel bankaların da bu tutarda promosyonu emekliye ödemesi bekleniyor. Bankalarla üç yıllık sözleşme imzalayan emekliye paraları anında ödenecek. Bankalar belirlenen tutarın altında promosyon veremeyecek, isterlerse üzerinde tutarı ödeyebilecek. Kuşkusuz bankalar arasındaki rekabet düşük aylıklı gariban emekliye yarayacak. Zaten yeni müşteri edinebilme amacıyla aralarındaki rekabet hayli kızıştı Belirli koşullarda maaşını getiren emekliye 2 bin 500 liraya varan promosyon ödeyenler var. Dediğim gibi, bankaların kıyasıya yarışından emekli kazançlı çıkacak.

Yeni promosyon tutarının en az bin lira olmasını talep eden dar ve sabit gelirli milyonlarca kitle açıklanan rakamlar karşısında buruk sevinç yaşıyor. Mart 2023’e dek bu promosyonla yetinecek emekli, “üç yıl bozdur bozdur harca” diyerek sitemde bulunuyor.  SGK, bu yıl bankalara emekli aylıklarını ödemesi için toplam 350 milyar lira para yatıracak. Kuşkusuz, bu paradan çeşitli işlemlerle kar elde edecekler. Ancak, sıra emekliye geldiğinde özel sektör veya kamu çalışanlarına ödedikleri promosyonu vermekten kaçınıyorlar. İkircikli tutumlarını anlamak güç. Kamuoyu baskısı olmasa inanın bu parayı bile ödemezler.    

SGK yetkilileri promosyonda bir önceki döneme göre yüzde 66 oranında arış sağlandığını açıkladı. Önceki dönemde 300, 375 ve 450 lira olarak ödenen promosyon tutarı düşük olduğundan yapılan zam yüksek olsa bile yeni miktar günün koşullarına göre yetersiz kalıyor. Bu aşamadan sonra “Hiç yoktan iyi. Güle güle harcasınlar” demekten başka bir şey söylenemez.   

Promosyondan umduğunu alamayan, aylıklardan kesinti yapılacağı haberlerinden kaygılanan emekli bin liralık bayram ikramiyelerinin en az 1500 liraya çıkarılmasını istiyor.

İki yıl önce saptanan ikramiye tutarı aradan geçen süreçte bir türlü dizginlenemeyen enflasyon karşısında aşınarak anlamını yitirdi. Emeklinin, bayramlarda torunlarını sevindirmesi, boynun eğik olmaması için hiç olmazsa ikramiyelere talepleri doğrultusunda zam yapılsın. Siyasi irade ikramiyeleri artırarak milyonlarca insana bayram müjdesi veremez mi? Hem ekonominin süratle iyileştiğini, verilerin gelecek adına umut verici olduğunu açıklamıyorlar mı? O halde artırın emeklinin bayram ikramiyelerini, sevindirin garibanları.

Eline geçen son derece düşük aylıkla geçinme mucizesi gerçekleştiren, emeği ile ülke kalkınmasına katkı sağlayan dar gelirli kitlenin sorunsuz yaşamları için 2000 sonrası emeklileri kapsayacak yeni intibak yasası mutlaka hayata geçirilmeli.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar