Ordu
DOLAR18.6403
EURO19.5062
ALTIN1070.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emeklinin derdine çözüm olmuyor…

 2018 yılından bu yana emekliye verilen bayram ikramiyeleri, 3 yıldan bu yana zam yapılmadığından ötürü satın alma gücünü hayli yitirdi.

3 yılda elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve  temel tüketim maddelerine devasa zamlar geldi. Market ve bakkallarda etiketler neredeyse her gün değişiyor, ama ikramiyelerde artış yok.  

Enflasyonda 3 yılda toplam yüzde 60’a varan artış gerçekleşmesine karşın,  1000 lira olan bayram ikramiyeleri yerinde sayıyor. Eğer enflasyon oranında zam yapılsaydı ikramiyeler 1600 liraya yükselecekti. Taleplerinin karşılanmamasından dolayı 9 milyon 133 bin emekli ile 3 milyon 813 bin dul ve yetim 3 yıldır aynı paraya talim ediyor.

İlk ödemenin yapıldığı 2018 yılında evine bayramlık alabilen, torununa bol harçlık verebilen, hatta küçükbaş kurban bile kesebilen gariban emeklinin hayat pahalılığının giderek arttığı bugünkü ortamda 1000 lirayla bunları yerine getirebilmesi artık olası değil. Bayramlarda torunları karşısında boynu eğik kalmak istemiyor.

 Ellerine geçen en düşük aylık 1500 lirayla zor günlerde geçinemeyen 4 milyon 435 bin emekli maddi sorunlarla boğuşmaktan çalışmaya devam ediyor. 7.9 milyon emekli ise net 2825 lira olan asgari ücretin altında aylıkla yaşamaya çalışıyor.

Aylıklarda 6 aylık enflasyon oranındaki minik artışla yoksunları oynuyor 13 milyon emekli, dul ve yetim.

Vergi iadelerinin yerine 2006 yılından bu yana 1554 liranın altında olan aylıklara yüzde 5, bunun üzerinde olanlara yüzde 4 tutarında  emekliye verilen ek ödemeler de çok komik kaldı. Bu tutarların en az yüzde 8-10 olarak yenilenmesi kaçınılmaz.   

İkramiyelerin önümüzdeki Ramazan Bayramı’ndan itibaren en az 1500 liraya yükseltilerek çifte bayram yaşamayı siyasi iradeden umutla bekliyor gariban emekli. Salgından ötürü evlerine hapsolan ak saçlılara ikramiye zammı kuşkusuz moral kaynağı olacaktır.  

Emeklinin temel isteği insanca yaşanabilir bir paranın verilmesi, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine eşitlenmesi, sağlık hizmetlerinden yapılan kesintilere son verilmesi, aylıklara seyyanen zam yapılması.

Eli öpülesi emekli ellerine geçen güdük para ile elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödedikten sonra kalanı ile ay sonunu getirmeye çalışıyor. Ucuz sebze ve meyve alabilmek için pazarlara akşam karanlığında gidiyor. Bu tabloyu hiç hak etmiyorlar. Tek istekleri insanca yaşanabilir gelire kavuşmak.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar