Ordu
DOLAR18.6409
EURO19.3001
ALTIN1051.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emeklinin gözü  4 Ocak’ta …

İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri yeni yılın ilk 6 ayında aylıklarına yapılacak artış için 4 Ocak Pazartesi gününü bekliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 4 ocakta açıklayacağı aralık ayına ilişkin enflasyon rakamı ile  milyonlarca emeklinin alacağı zam tutarı belli olacak. Sabit ve dar gelirli kitlenin gözü kulağı  4 ocakta açıklanacak enflasyon rakamına şimdiden kilitlendi. Gelen haberler aralık enflasyonunun düşük çıkacağı yönünde.

Bu yılın Temmuz-Kasım’ını kapsayan beş aylık dönemde Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 7.02 olarak gerçekleşmişti. Aralık ayı enflasyon beklentisi en az yüzde 1-1.5 arasında. Eğer aralık enflasyonu  şaşırtıcı şekilde eksi çıkmazsa SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ocaktan geçerli olmak üzere yüzde en az yüzde 8-8.5 arası zam verilmesi büyük olasılık. Tabii enflasyon yüksek çıkarsa zam tutarı da artacak. Salgından ötürü aylıkları 1500 lira çıkarılan emekli zamdan yararlanamayacak.  Martta aylıkları bin 500 lira olan emekli kitlesi yaklaşık 1.5 yıl aylık artışından yoksun kalacak.

Temmuzda maaşlarında yüzde 4 oranında artış gerçekleşen memur, sözleşmeli personel ile emekli memura ödenecek enflasyon farkı da 4 ocakta belli olacak. Maaşlarına ocak ayında yüzde 3 oranında zam yapılacak bu kitleye zam ile birlikte son 6 aylık enflasyon farkı da ödenecek. Cüce zamlardan ötürü 13 milyon emekli ile 3 milyon memur ve sözleşmeli personel çarşı pazar fiyatına yetişemiyor, sürekli cepten yiyor.

Önümüzdeki ağustos ayında yetkili memur konfederasyonu Memur-Sen ile hükümet, 2022 ve 2023 yıllarında kamu çalışanları ile memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak artış için toplu sözleşme masasına oturacak.  Memur-Sen’in diğer konfederasyonlar KESK,  Türkiye Kamu-Sen, Birleşik Kamu-İş ve BASK ile birlikte görüşmeleri sürdürmesi  5.5 milyonluk  kamu çalışanı ve emekli adına çok önemli. Birlikte davranıp, talep edilecek zam tutarını belirleseler toplu sözleşme masasına daha güçlü otururlar. Ama bu birliktelik yıllardır gerçekleşmiyor. Yitiren kamu çalışanları oluyor.

 

Kamu çalışanları grev hakkından yoksun olduğundan toplu sözleşme masasında eli zayıf kalıyor. Ya hükümetin verdiği zam ya da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmede ye alan artışla yetiniyor.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar