Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emeklinin kurban alacak hali yok

 

Kurban pazarları emekliyi beklese de dar gelirli kitlenin kurban alacak hali yok.

12 milyonu aşkın emekliye bugün ve yarın 1000’er lira bayram ikramiyesi ödenecek olması kurban satıcılarını umutlandırsa bile bu para zaten zor geçinen dar ve sabit gelirli kitlenin kurban almasına ya da bir hayvana ortak olmasını sağlamayacak.

Günün koşullarında düşük aylıkla güçlükle geçinmeye çalışan emekli,  eline geçecek bin liralık ikramiyenin büyük kısmını temel gereksinimlerini karşılamaya, şeker ve çikolata almaya,  çocuk ve torunlarına bayram harçlığı vermek için harcayacak. Kalanı ile de borçlarını kapatmaya çalışacak.

Geçen yıl Şeker Bayramı’ndan itibaren ödenen 1000’er liralık bayram ikramiyesi kuşkusuz emekliye bir ölçüde nefes aldırdı, yüzünü güldürdü. Ancak aradan geçen sürede bu para hayat pahalılığı karşısında hayli eridi. Emekli ikramiyelerin bu yıl yüzde 25 oranında artırılarak bin 250 liraya yükseltilmesini talep etti. Ancak, siyasi iktidar bu talebi görmedi. Zam yapılmadığından biner liralık ikramiyenin satın alma gücü geriledi.

Komik sayılacak aylıklarla çarşı pazar fiyatına yetişemeyen emeklinin sabit kalan ikramiye ile kurban alıp kesmesi mümkün değil. Belki hali vakti yerinde olanlar dini vecibelerini yerine getirebilir. Ne var ki, emeklinin büyük çoğunluğunun ekonomik durumu kurban kesmeye elvermiyor.

Umarım, önümüzdeki yıl ikramiyelerde ciddi artışlar yapılır, emekli kurbanını keser.

 12 milyonu aşkın emekli günlük yaşamda bir hayli zorlanıyor. Aylıklarının yetersizliğinin yanında,  hastanedeki sağlık hizmetlerinden kesinti yapılıyor, eczaneye gidiyor ilaç alırken katkı payı ödüyor. Bu kesintiler eline geçen parayı azaltıyor. Oysa yıllarca devlete ve ülkesine gerek kamuda olsun gerekse özel sektörde olsun emeği ile katkı sağladı, üretim çarkının dönmesine omuz verdi. Çalışırken primlerini aksaksız ödedi. Hiç olmazsa sağlıkta yapılan kesintilere son verilmeli ki aylığını tam alabilsin. Ne var ki bu konuda yapılan girişimler sonuçsuz kaldı.

2000 sonrası işçi ve esnaf emeklileri yıllardır intibak yasasının çıkarılmasını dört gözle bekliyor, ama söz verilmesine rağmen yasa bir türlü hayata geçirilemedi. 2000 öncesi emeklilerini kapsayan intibak ile aylıklarda 50-350 lira arasında artış olmuştu. Nedense 2000 sonrasındakiler kapsam dışı bırakılmıştı. Ayrımcılığın ortadan kaldırılması için yeni intibak yasasının çıkarılması kaçınılmaz hale geldi. Yargı yapılan başvuruları ret ettiğinden tek çözüm yolu Meclis, dolayısı ile siyasi iktidarın vereceği karara kaldı.

Yılda dört maaş ikramiye ödenmesini, aylıklara gerçekleşen 6 aylık enflasyon yerine seyyanen artışlar yapılmasını, düşük aylıkların göreceli olarak iyileştirilmesini, ek ödeme miktarının yüzde 8-9’a çıkarılmasını istiyorlar. Ne var ki talepleri hep havada kalıyor.

Emekli dert küpü, sorunları dağları aştı. Çığlıklarını ne duyan ne gören var. Emeklinin hali ortada iken nasıl kurban kessin, bir hayvana ortak olsun Allah aşkına?

Kurban satıcıları biner liralık ikramiyenin ödenecek olmasından umutlansalar da çok zor emeklinin kurban alması.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar