Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emeklinin Umudu Suya Düştü

İntibaka ilişkin iç hukuk yollarından umduğunu bulamayan beş milyon işçi ve Bağ Kur emeklisine bir kötü haber de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) geldi.

AİHM, bir işçi emeklisinin iç hukuk yolları tükendiğinden yaptığı bireysel başvuruyu “yetki alanım dışında” gerekçesiyle reddetti. Böylelikle milyonlarca emeklinin intibak umudu suya düşmüş oldu.

Emeklinin intibak beklentisinin karşılanabilmesi için tek yol parlamentonun, yani siyasi iktidarın vereceği karara kaldı. Eğer, siyasi iktidar bu yönde olumlu bir adım atarsa 2000 sonrasında emekli olanların aylığında hatırı sayılır miktarda artış olacak. 

Anımsanacağı gibi,  2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yönelik hayata geçirilen intibak düzenlemesinden 2000’den sonra emekli olanlar yararlandırılmamıştı. Emekliler arasında hoşnutsuzluk ve ayrımcılık yaratan olumsuzluğun giderilmesi için yapılan başvuru ombudsman tarafından haklı bulunmasına karşın, önce idare mahkemeleri, ardından Yargıtay tarafından kabul görmemişti.

Her iki yargıdan da olumsuz yanıt gelmesi üzerine, intibak talebi Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş, ancak Yüksek Mahkeme’den de emekliyi sevindirici haber gelmemişti.

Anayasa Mahkemesi bu yönde yapılan başvuruyu reddetme gerekçesinde, “Kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikayetlerin bireysel başvuruda incelenemeyeceğini” vurgulayarak, muhatabın kanun yapıcı TBMM olduğunu işaret etmişti.

Yani, Yüksek Mahkeme emekliye “konu yetkim dahilinde değil, Meclisi ilgilendiriyor” mesajını gönderse de topu bir anlamda Hükümete attı. Ne var ki, yapılan çağrılara, taleplere, hatta verilen sözlere karşılık Hükümetten bu konuda emekliyi sevindirecek bir adım dahi atılmadı.

Oysa, 2000 yılından önce emekli olan 2 milyonu aşkın kişiyi kapsayan intibak yasası çıkarılmış, böylelikle aylıklarında 355 liraya varan miktarda artış sağlanmıştı. Hatta bazı hatalardan ötürü aylığı eksik bağlandığı saptanan 2 bin 500 emekliye 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler bile  yapılmıştı.

Dört yıl önce çıkarılan intibak yasasından 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olanlar yararlanırken, anlaşılmaz tavırla 1 Ocak 2000’de, yani bir gün sonra emekli olanlar bu haktan yoksun bırakılmıştı.  Düşünebiliyor musunuz, bir gün sonra emekli olanlar 55 ile 355 lira arasında değişen artıştan yararlandırılmadı. İşte böylesine adaletsiz ve ayrımcı bir uygulama var ortada. Hala da sürüyor emekliyi çıldırtan bu olumsuzluk.

Emekli, yıllardır mevcut haksızlığın giderilmesi için bağırıyor feryat ediyor, Hükümete sesini duyurmaya çalışıyor, yargıda hakkını arıyor. Ama boşuna. Hiç birinden de sonuç alamadı, girişimlerinden eli boş döndü Büyük umut beslediği AİHM’den de olumsuz yanıt gelince şoke oldu, yıkıldı.

Milyonlarca emeklinin umudu siyasi iktidarın 2000 sonrasında emekli olanları kapsayacak yeni  intibak yasasını çıkarmasında. Ne var ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ne ilk, ne de 100 günlük yapılacak işler arasında intibaka ilişkin madde bulunmuyor.

Ha, önümüzde yerel seçim var. Belki oy kaygısı ve talepler de artarsa intibak hayata geçirilebilir.

Aslında, siyasi iktidar AİHM kararının ardından emekliyi sevindirecek adım atar, bir gecede yeni intibak yasasını çıkarabilir. Böylelikle yıllardır tartışılan, emekliler arasında ayrımcılık pekala ortadan kaldırabilir. Tabii burada siyasi iktidarın niyeti önemli.  

Öyle ya, aynı statüde olmalarına karşın birine verilen para, diğerinden niye esirgeniyor? Kapsam dışı bırakılanlar da yıllarca vergi ve prim ödeyerek devlete olan yükümlülüklerini yerine getirdi. Birileri için 55 ile 355 lira çok fazla para olmayabilir. Ancak  bu artış ayda 800, 900 lira gibi asgari ücretin bile altında son derece düşük aylık alan emekliye  gittikçe artan çarşı pazar fiyatları karşısında soluk aldıracaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar