Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

 Emekliye moral kaynağı …

Emekli, dul ve yetimin gözü bayram ikramiyelerine yapılacak zamda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından 10 gün geçmesine karşın, ikramiyelere hangi enflasyon oranında artış yapılacağı hala netleşmedi. İlk ikramiyenin ödendiği 2018 hazirandan bu yana gerçekleşen kümülatif yüzde 54.6 enflasyon oranında mı, yoksa mart 2021 dahil son 1 yıl da oluşan yüzde 16.9 oranındaki enflasyon kadar mı zam yapılacağı belirsizliğini koruyor. 3 yıldır yerinde sayan ikramiyelerin 560 liralık dilimi bu süreçte gerçekleşen enflasyondan ötürü kar gibi eridi, satın alma gücü geriledi.     

Yaklaşık 13.3 milyon dar ve sabit gelirli kitle siyasi iradeden bir an önce zamlı ikramiyelerin açıklanmasını bekliyor. Gözünü kulağını hükümetten gelecek artış duyurusuna kilitleyen, 7.9 milyonu net 2825 liralık asgari ücretin altındaki aylığa talim eden emekli, dayanılmaz boyuta ulaşan hayat pahalılığı karşısında ikramiyelerin en düşük 1.500 olmasını umutla talep ediyor. Bu tutar verilirse salgından ve yaşlarından ötürü evlerine hapis olan emekliye moral kaynağı olur.   Üzeri gerçekleşirse ballı kaymaktan yenilmez.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 2018 yılı haziran ayından bu yana ödenen bayram ikramiyelerinin ne denli eridiğini yaptığı araştırmayla ortaya koydu.

Araştırmaya göre, ikramiyeler saptandığında net asgari ücret 1.603 lira idi. Bin liralık ikramiye asgari ücretin yüzde 62’si tutarındaydı. 2018 yılında baş gösteren ekonomik kriz ve geçen yıl başlayan COVİD-19 salgınından ötürü tırmanan enflasyon diğer ücretlilerde olduğu gibi emeklide de gelir kayıplarına yol açtı. Buna karşın ikramiyeler 3 yıldır yerinde saydı. Oysa gıda fiyatlarında 3 yılda yüzde 68 oranında artış gerçekleşti.

Bin liralık emekli bayram ikramiyesinin alım gücü 3 yılda 596 liraya geriledi. İkramiyeler, gıda enflasyonu kadar zamlanmış olsaydı 2021 yılı için en az 1677 lira olması gerekiyordu. Emeklinin gıda enflasyonu karşısında 1 yıllık yitiği 1354 lirayı buldu.

DİSK’in araştırmasına göre, ikramiyeler asgari ücrete göre 763 lira, ortalama enflasyona göre 556 lira eridi. Eğer ikramiyeler asgari ücrete koşut artsaydı 1763 lira olmalıydı. Her bayram için yaklaşık 1800 lira   olması gereken ikramiyeler üç yıldır yerinde patinaj yapıyor. İki bayramda emeklinin kaybı 1500 lira.

 Ellerine son derece düşük ve komik para geçen gariban kitle içinde bulunduğu güç durumdan sıyrılabilmek için ikramiyelerin yanı sıra en düşük aylığın asgari ücrete eşitlenmesini, sağlık hizmetinden yapılan kesintilere son verilmesini, vergi iadelerinin yerine ödenen ek ödeme tutarının yüzde 8-10’a yükseltilmesini ısrarla istiyor. Talepleri karşılanmazsa 1500 liralık aylığa talim etmeyi sürdürür, iki yakası bir türlü kavuşamaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar