Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekliye ne kadar zam?

Yıl sonu yaklaştıkça emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da netleşmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayına ilişkin TÜFE’yi yüzde 0.38’olarak açıkladı. Temmuz ayından bu yana geçen beş aylık süreçte Tüketici Fiyatları Endeksi yüzde 5.71 oldu.

Bu rakam ile birlikte milyonlarca dar gelirli memur ve emeklinin yıl başında alacağı zam oranı da büyük ölçüde ortaya çıktı. Kesin zam tutarı 3 Ocak’ta açıklanacak aralık enflasyonuyla netlik kazanacak. Aralık enflasyonu sıfır bile çıksa işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarında 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yüzde 5.71 oranında artış olacak. Memur ve memur emeklilerine ise ocak ayında alacakları yüzde 4’lük toplu sözleşme zammına ilaveten yüzde 0.71 oranında enflasyon farkı ödenecek.

Dediğim gibi, sabit ve dar gelirli milyonlarca kitleye yapılacak kesin zam oranı 3 Ocak’ta açılanacak enflasyon rakamı ile belli olacak. Zam miktarının en fazla 6.50 dolayında olması öngörülüyor.

TÜİK’in resmi enflasyon rakamı ile çarşı pazar fiyatları arasında dağlar kadar fark var. Hiçbir zaman açıklanan rakam ile vatandaşın harcamaları örtüşmüyor. TÜİK hesaplamayı hangi pazarda, markette yapıyor da hayat pahalılığı bu kadar düşük çıkıyor?  Anlamak mümkün değil. Vatandaş, “ bize söylesinler de oradan alışveriş yapsak” diye sitemde bulunuyor. Öyle ya, manav, market, pazar fiyatları almış başını gitmiş, hala enflasyon rakamı çok küçük oranlarda kamuoyuna açıklanıyor.

Oranlar düşük olunca da memura, emekliye, işçiye, esnaf ve çiftçiye verilecek zam oranı da hali ile düşük kalıyor. Oysa, vatandaş cep yakan fiyatlar karşısında yaşamın gerçek pahalılığını görüyor, hissediyor. O nedenle hiç de inandırıcı bulmuyor TÜİK’in enflasyon rakamlarını.

Emekli, 2008 yılından bu yana uygulanan zam sisteminden ötürü hep mağdur oluyor. Aylıklara bir önceki 6 ayda gerçekleşen enflasyon oranında yapılan artıştan ötürü giderek yoksullaşıyor, hayat pahalılığı ile mücadele edemiyor.

Emekli, enflasyona endeksli artışların derdine çare olmadığını, seyyanen zam sistemine yeniden geçilmesini istiyor. Fakat karşılığını bulamıyor.

Aslında, emekli aylıklarının iyileştirilmesi için yeni bir intibak yasasına ihtiyaç var. Özellikle 2000 sonrası işçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları, 2000 öncekilere göre oldukça düşük. 2000 öncesinde emekliler için intibak düzenlemesi yapıldığından bu kitlenin aylıklarında göreceli artışlar sağlandı. Diğer emekliler kapsam dışı bırakıldığından aylıkları yetersiz kaldı, çarşı pazar fiyatları ile baş edemez hale geldi.

Sadece emekli değil, işçi, memur, dolayısı ile emeği ile geçinen tüm kesim geçinmekte zorlanıyor. Çünkü, aylık ve maaşlara yapılan son derece düşük yüzde 4, 5.6 oranındaki zamlar yetmiyor rahat soluk almasına. Üstüne üstlük yüksek vergi kesintilerinden dolayı ücretleri eriyor. Yıllardır sürüyor bu kısır döngü, sürecek gibi de.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar