Ordu
DOLAR13.6281
EURO15.1896
ALTIN785.11
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekliye ne kadar zam?…

Emekli aylıklarına önümüzdeki ocakta yapılacak zam tutarı şekillenmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre,  Ekim ayı enflasyonu yüzde 2.13 olarak gerçekleşti. Temmuzdan bu yana dört aylık enflasyon yüzde 4.62 oldu. Kasım ve aralık verileriyle birlikte 13 milyonu aşkın emekli aylığındaki artış ile kamu çalışanlarına ödenecek enflasyon farkı belli olacak.

İki aylık süreçte de TÜİK verilerinin yüksek çıkacağı göz önüne alınırsa emekli aylığına ocakta yüzde 6-7 arasında zam yapılması kuvvetle muhtemel. Eğer iki ayda da enflasyon eksi çıkmazsa. Çarşı pazarın alevlenen fiyatları karşısında yılın kalan iki ayında eksi çıkması zor görünüyor. Elbette, TÜİK’in açıkladığı verilere vatandaş şaşı bakıyor, pek inandırıcı bulmuyor. Ancak,  tüketim maddelerinin fiyatları tepe yaparken enflasyonun eksi olarak duyurulması eşyanın tabiatına aykırı olur.

Dediğim gibi, çok büyük olasılıkla dar ve sabit gelirli milyonlarca emekliye yüzde 6-7 arası artış yolda. Ha, bu artış günün zor koşullarında yeterli olur mu? Asla olmaz. 1500 lira alan bir emekliye verilen minik zamlar pahalılıkla boğuşan kitlenin sorununa çözüm olamıyor. Onun için yıllardır seyyanen artış istiyorlar. Bin 500, 2 bin, 2 bin 500 lira gibi aylıklara yapılan cüce zamlar satın alma gücünü yükseltmiyor, ayın ortasında para suyunu çekiyor.

Düşük zammın yanı sıra sağlık hizmetlerinden yapılan kesintiler de emekliyi vuruyor. Oysa,  çalışırken devlete yıllarca prim ve vergi ödediler. Sosyal güvenlikte açık var diye emekliden kısmak sosyal devlet anlayışına aykırı tutum. Hem onlar gerekli primini ödemiş, yıllarca çalışmış emekli olmuşlar. Niye açıkların sorumlusu olsunlar. Niye ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanamıyorlar?

Memur ile memur emeklilerine 2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4 zammın yanı sıra yüzde 1.75 enflasyon farkı ödenmişti. Bu yılın ikinci 6 ayı için de kamu çalışanları ile emekli maaşına temmuzda yüzde 4 zam yapılmıştı.  Son dört aylık  enflasyon yüzde 4.62 oldu.  Şimdiden 0.62 puan alacaklılar. İki ayda bu farkın artması söz konusu. Kamu çalışanları ve emeklilerine ocakta yüzde 3-4 arası enflasyon farkı ödenmesi yüksek olasılık. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından 2019 yılında bağıtlanan toplu sözleşme uyarınca, memur ile memur emeklilerine önümüzdeki yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 3’er zam verilecek.

2021 yılının Ağustos ayında hükümet ile yetkili konfederasyon masaya oturarak 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin zam oranını görüşecek. 2022 ve 2023 yılları için öngörülen enflasyon farkları bundan ötürü önemli. Memur ve emekli büyümeden pay alamadığından, her iki yılda öngörülen enflasyon daha anlamlı kılıyor sözleşmeyi. Toplu sözleşme dönemine geçildiği 2012 yılından bu yana bağıtlanan sözleşme ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararlarıyla verilen zamların tümü gerçekleşen enflasyonun gerisinde kaldı.

Bir kez daha yinelemekte yarar var. Emeklinin temel beklentisi yeni intibak yasasının bir an önce çıkarılması, sağlık hizmeti alımında yapılan kesintilerin sonlandırılması, ek ödeme tutarının yüzde 8-9’a yükseltilmesi, maaş artışlarının seyyanen gerçekleşmesi ve yılda iki aylık tutarında ikramiye ödenmesi.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar