Ordu
DOLAR18.6308
EURO19.4507
ALTIN1053.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekliye promosyon zamanı

Emekli, banka promosyonu için yeni yılı bekliyor.

Uzun uğraşılar sonucu 12 milyonu aşkın emekliye Mart 2017’de üç yıllık ödenen promosyonlar sabit ve dar gelirli kitlenin bütçesine az da olsa katkı sağlamıştı. SGK ile 17 banka arasında imzalanan protokol uyarınca aylığı bin liranın altında olanlara 300, bin ile iki bin lira arasındakilere 375, iki bin liranın üzerinde olanlara ise 450 lira tutarında promosyon ödenmişti.

Üç yıllık ödenen promosyonun süresi aralık sonunda bitiyor. Gözler, 2020’de verilecek yeni tutarda.  İlk ödemenin yapıldığı 2017’den bu yana hayat pahalılığı oldukça arttı, iğneden ipliğe her şeye gelen zamlar cep yakıyor. Emekli, günün koşullarına göre son derece düşük olan aylıkla geçinmeye çalışıyor. Aylıklara yapılan küçük oranlı artışlar rahat nefes aldırmıyor. Dert küpü olan emekli bir ölçüde soluklanabilmek için promosyon miktarının yükseltilmesini haklı olarak bekliyor.

SGK,  aylıkların ödenmesi için bankalara her ay 150 milyar liraya yakın para yatırıyor. Bankalar emeklinin parasını ödeme gününe, hatta saati, dakikasına dek değerlendirerek karına kar katıyor. Ödeme günleri hafta sonuna denk geldiğinde paraların bekleme, dolayısı ile kullanılma süresi de uzuyor. 

Bankaların emeklinin parasından kar ettiği dikkate alındığında üç yıl önce saptanan promosyon miktarlarına zam yapılması gerekiyor. Siyasi iradenin talimatı ile kamu bankaları promosyon artışına öncülük edebilir. Özel bankaların rekabet ortamında artışa yanaşmamaları olası değil. Müşterileri emekliyi ellerinden kaçırmak istemezler. Söz konusu olan milyarlar. Hangi banka bu devasa parayı elinin tersi ile iter? Zaten bankalar arasında emekli müşteriyi kapmak için kıyasıya yarış var. Bundan ötürü kamu bankalarının belirleyeceği yeni promosyonun altında kalamaz özel bankalar. Hatta  A bankası, B bankasının  verdiği promosyon ve hizmetlerin üzerine çıkıyor, maaşını taşıyana küçük altın vererek yeni müşteriler kazanmaya çalışıyor. Kuşkusuz rekabet emekliye yarıyor.

SGK elini çabuk tutarak bankalarla bir önce masaya oturmalı. Yeni yıla 2 ay gibi kısa süre kaldı. Bu süre içinde görüşmeler ancak sonlandırılır, ödemeler de 2020’nin ilk aylarında rahatlıkla gerçekleştirilir. Mevcut promosyonlar iki kat artırılmalı ki, emeklinin eli bir ölçüde rahatlasın. Kendi parasından kazanılan karlardan pay istemesi milyonlarca dar gelirlinin en doğal hakkı. Bu hakkı esirgeyen, düşük promosyonda ısrarcı olanlar yitirir.

Taleplerini ifade etmekten dillerinde tüy biten emekli, yıllardır beklediği intibaktan umudunu kesmiş gibi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu yöndeki başvuruyu ret etmesiyle hukuksal yollar tükendi. Hükümetten de olumlu yanıt gelmemesi karşısında gündemden düştü 2000 sonrası emeklileri kapsayacak intibak.

İntibak şu an uzak, aylıklar desen son derece düşük. Hiç olmazsa promosyon tutarı hatırı sayılır oranda artırılmalı ki, bir iki ay mutfaktaki ateşleri sönsün, cebi para görsün.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar