Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Emekliye yüzde 9 zam …

İşçi, esnaf ve çiftçi emekli aylığına ocak ayında yüzde 8-9 arası zam yolda.

TÜİK kasım ayına ilişkin TÜFE’yi beklentilerin üzerinde yüzde 2.30 olarak açıkladı. Temmuz- Kasım‘ı kapsayan beş aylık dönemde TÜFE yüzde 7.02 olarak gerçekleşti. 4 Ocak’ta duyurulacak aralık TÜFE oranı ile emekli aylığına yeni yılın ilk yarısında yapılacak artış belli olacak. Aralık ayına ilişkin beklentiler yüzde 1.5 düzeyinde. Eğer TÜFE eksi çıkmazsa ocakta işçi, esnaf ve çiftçi aylığına yüzde 8-9 arasında zam kuvvetle muhtemel.

Temmuzda maaşlarında yüzde 4 oranında artış gerçekleşen memur, sözleşmeli personel ile emekli memur şimdiden 3.02 oranında enflasyon farkı almaya hak kazandı. Ocak ayında maaşlarına yüzde 3 oranında zam yapılacak kamu çalışanları ile emekli memura ödenecek net enflasyon farkı 4 Ocak’ta belli olacak.

Memur ile memur emekli maaşlarına ocak 2021’de yüzde 3,  temmuzda  da yine yüzde 3 oranında zam yapılacak. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu sözleşme uyarınca son derece düşük, komik artışlara mahkum olan milyonlarca dar ve sabit gelirli kitle üstüne üstlük bir de TÜİK’in çarşı pazar fiyatlarına aykırı komik enflasyon rakamları karşısında daha da yoksunlaşıyor. Maaş zammında TÜİK’in enflasyon rakamları dikkate alındığından memur sürekli yitiriyor, satın alma gücü geriliyor.

Önümüzdeki yıl yetkili memur konfederasyonu Memur-Sen ile hükümet, 2022 ve 2023 yıllarında maaşlara yapılacak artış için toplu sözleşme masasına oturacak. Diğer memur konfederasyonları KESK ile Türkiye Kamu-Sen’in önerilerinin dikkate alınmaması, yasa gereğince en çok üyeye sahip yetkili konfederasyonun sözleşme masasında elinin güçlü olmamasından ötürü kaybeden hep kamu emekçileri oluyor. Memurun grev hakkından yoksun olması da yaptırım gücünü zayıflatıyor.

2021 yılı ağustos ayında toplu sözleşme masasına oturacak Memur-Sen’in diğer konfederasyonların görüşlerini de alarak görüşmeleri sürdürmesi hem üyesi hem de diğer kamu çalışanları adına önemli. Eğer, dışlayıcı bir tavır takınırsa yitiren yine 5.5 milyon memur ile emekli memur olur. Asgari ücret görüşmelerinde yetkili olan Türk-İş, diğer işçi konfederasyonları DİSK ile Hak-İş’in önerilerini alarak talep edeceği rakamı belirlemesi, kabul edilmese bile emekçiler adına bir kazanım. Memur-Sen’in de bu işbirliğini örnek alması gerekiyor.

Memur emeklilerinin yanında aylıkları son derece düşük olan gariban işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin en büyük beklentisi yeni intibak yasasının çıkarılması, bayram ikramiyelerinin yüzde 50 oranında artırılması, sağlık hizmetlerinden yapılan kesintilere son verilmesi, ek ödeme tutarının yüzde 8-9’a yükseltilmesi ve en düşük emekli aylığının net asgari ücret düzeyinde belirlenmesidir. Bu talepler hayata geçmediği sürece emekli yaşam pahalılığından daha çok yakınır, daha çok sızlanır.   

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar