Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Emlak Vergisi

İlk öğrendiğim, Avrupa’nın bazı ülkelerinde “Emlak Vergisi” alınmadığı idi.

1939 yılı tahriratı* sonrası, taşınmazlardan vergi alınmaya başlandı. Vergiyi Özel İdare Müdürlüğü gezici tahsildarlarınca “tahsil” ediliyordu. Vergi 20 kuruş, 100 kuruş, en yüksek değer 12 lira idi. Özel İdare Müdürlüğü toplanan bu vergilerle, şehirlerarası karayolları dışında kalan alanlarda yol ve köprüler yapıyordu. Yüzde yüz İl Genel Meclisi’nin, dolayısıyla valilerin programa aldıkları alanlara harcanıyordu.

Şöyle de diyebiliriz; kent içindeki arsa ve konutlardan alınan emlak vergileri de, kırsal alanlardaki hizmetlere gidiyordu.

***

Emlak vergisi yılı hatırlayamadım, İl Özel İdaresi’nden alınıp, belediyelere verildi. Emlak vergisini Belediye tahsildarları toplayacak, belli bir miktarı (yüzde 10 gibi) İl Özel İdarelerine kaynak olarak aktarılacaktı.

Emlak Vergisi değerlendirmeleri her üç yılda bir yapılmaya başladı. Her yılsonunda da enflasyonlara göre yüzde 2-3 oranında artış yapıldı.

2019 yılı Ekim enflasyonu açıklandı yüzde 8,5(!) 2020 yılı Emlak vergisi artışı yüzde 11’den başlayıp yukarı doğru gidecek…

Yani, taşınmazımıza ödeyeceğimiz vergi enflasyonun çok üzerinde… İşin bir diğer yanı da, 2020 de kırsaldaki (mahallelerdeki) taşınmazlardan emlak vergisi alınmaya başlanacak.

***

Hani gönül istiyor ki, hiç olmazsa kırsaldaki taşınmazlardan alınacak vergiler bir yıl daha ertelensin!

Bunu kim talep edecek? Büyükşehir Belediye Başkanları… Öyle kanun manun çıkarmak gibi bir külfeti de yok… Partili Cumhurbaşkanının bu konudaki bir talimatı yeterlidir. 

***

Gelelim, Gelişmiş –bazı- Avrupa ülkelerinde taşınmazlardan neden vergi alınmadığına…

Efendim, taşınmazın el değiştirmesi halinde vergiye konu oluyormuş…

2020 yılı Tapu harçlarının da enflasyonun çok üstünde artacağı yönünde bilgi akışı var. Demek ki bizde emlak yatırımı yapacakların önüne büyük duvarlar örülüyor.

Parasını betona yatıracaklar azaldıkça, bankalar kredi musluklarını açtı. Bir yandan emlaktan alınan vergilerde artışlar, diğer yanda daralan konut piyasasını canlandırma halleri…

Sözün özü:

2020 yılı 2019’dan daha fazla kemer sıkma yılı olacak…

Hazır mısınız?

 

*Resmi daire yazışmaları

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar