Ordu
DOLAR9.4975
EURO11.062
ALTIN548.14
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

Empati Eksikliği

Bildiğiniz üzere, Türkiye’nin sınır kapılarını açması üzerine çok sayıda mülteci Avrupa’ya gitmek umuduyla sınırlara koştu. Yunanistan ‘ın sığınmacıları bertaraf etmek ve ülkelerine sokmamak amacıyla işledikleri insanlık ve nefret suçlarını hepimiz şaşkınlık ve üzüntü ile basından takip ettik.

Bunun yanında, beni en çok hayrete düşüren ise, ülke insanımızın mültecilerle ilgili yaşadığı kafa karışıklığı oldu. Zira, hem sürekli yakındıkları sığınmacıların vebalinin artık Avrupa ülkeleri tarafından da üstlenileceği beklentileri ile sevinirken, diğer yandan kapılar açılır açılmaz, ülkemizi terk etmek üzere sınırlara koşmalarını bir nebze nankörlük olarak addettiler.

Herkesin adeta kendi çocuğunu Avrupa’da, ABD’de okutmak ya da işe yerleştirmek için çabaladığı bir ülkede yaşamıyormuşuz gibi, savaştan kaçarak, bilmedikleri bir ülkede çocukları ile oradan oraya sürüklenen insanlara “nankör”muamelesi çekmek, toplumsal ikiyüzlülüğümüzün bir göstergesi gibi geliyor bana.

Empati yapmak çok da zor olmasa gerek. Kafanıza bomba yağarken, çocuklarınızın, ailenizin başında durup, onları daha sağlıklı ve güvenli bir yere taşımanın “korkaklık ya da savaştan kaçma “olduğu fikrini asla taşımıyorum. Sonuçta kimse, mültecilere kucak açmıyor. Bu noktada, kolay bir hayatı seçtiklerini kimse iddia edemez diye düşünüyorum.

Bu yüzden, ırkçılık ya da nefret söylemi içerikli her cümlenin karşısında durmak icap ediyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar