Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.3264
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

En çok Burak Yılmaz’a yarar…

Türkiye Değişim Partisi  (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, iktidarlarında siyaset ve futboldaki ofsaytları kaldıracaklarını açıklamış.

Siyaseti bilmem ama futbolda ofsaydın kaldırılması kuşkusuz halen Fransa’nın Lille takımında top koşturan Burak Yılmaz’ı sevindireceği ve işine yarayacağı aşikar. Ülkemizde yıllarca Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor ile diğer takımlarda top koşturan Burak Yılmaz, golcülüğünün yanı sıra sık ofsayda yakalanması ile bilinir. Ulusal takımda arttığı goller ile yüz güldüren oyuncu ofsayt denildiğinde akla gelen ilk isimdir. TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün medya temsilcilerine yaptığı  “ofsayt” açıklaması ilginç olduğu kadar hayli renkli.

CHP ve DSP’de milletvekili olarak siyaset yapan, Şişli Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Mustafa Sarıgül, her iki partide genel başkanlık umudunu gerçekleştiremeyince, yakın zamanda kurduğu Türkiye Değişim Partisi ile yeniden siyaset sahnesinde boy göstermeye başladı.

Tüzüğü, programı ve vaatleri ile mevcut siyasi partilerden farklı kimlik çizmeye çalışan Sarıgül, hedeflerinin iktidara gelmek olduğunu her platformda ile getiriyor. Elbette siyasi partilerin temel amacı seçimle iktidara gelmek ve ülkeyi yönetmektir. Eğer bu iddiaları taşımıyorsa  zaten halka ve seçmene güven aşılayamaz.

Bilindiği üzere son iki yılda TDP’nin yanı sıra Ali Babacan’ın  Demokratik ve  Atılım Partisi (DEVA), Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Muharrem İnce’nin Memleket Partisi kuruldu. Siyasi yaşamda çok partinin olması demokrasinin güzelliği kadar, seçmene tercih sunmada önemli aşama. Seçmen belirli partilerin dışında yenilerinin tüzüğüne, programına ve vaatlerine bakarak oy tercihinde değişiklik yapabilir, beğendiği partiye yönelebilir. Demokrasinin önemi de bu ya…

Lakin, son dönemde kurulan yeni partilerin seçimlerde kısa sürede  başarı sağlayacaklarını düşünmüyorum. Ancak içinde yer alacağı ittifaklar aracılığı ile TBMM’ye temsilci gönderebilirler. Nitekim, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu şimdiden CHP- İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı ile seçimlerde işbirliğine yönelik görüşmelere başladı. Kuşkusuz bu görüşmelere ileri günlerde Memleket Partisi ile TDP’nin katılması olası. Amaç 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimine ittifak çatısı altında, ortak bir aday ile katılmak ve Cumhur İttifakı’na karşı üstünlük elde etmek.  Geçtiğimiz hafta amaca yönelik bu partilerin yanı sıra, Saadet Partisi ve Demokrat Parti temsilcilerinin katılımı ile  “güçlendirilmiş parlamenter sistem” başlıklı toplantı gerçekleştirildi.

Şüphesiz, aynı durum AKP-MHP’nin oluşturduğu, BBP’nin dışarıdan desteklediği Cumhur İttifakı için de geçerli. Onlar da ittifakı genişletme arayışını sürdürecek. Cumhur İttifakı’nın seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürülmesine yönelik çalışma ekimde yeni yasama yılına başlayacak Parlamentonun ele alacağı ilk başlık olacak. Bu düzenleme ittifaklar açısından yeni gelişmelerin adımı olabilir.  Tabanına güvenen partiler seçime belki de tek başına katılır.

Neyse, yine dönelim Mustafa Sarıgül’ün “siyaset ve futboldaki ofsaytları kaldıracağız” vaadine. Eğer gerçekleşirse yeniden Türkiye’de top koşturması beklenen Burak Yılmaz’ın işine yarar ve daha çok gol atar, krallığı kimseye kaptırmaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar