Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

En çok emekliyi vuracak…

İlaca kur güncellemesinden ötürü yapılan yüzde 37.43 oranındaki zamdan en çok sabit ve dar gelirli emekli olumsuz etkilenecek.


2022 yılı için ilacın fiyatlandırılmasında temel alınan bir Euro kuru 4.57 liradan 6.29 liraya yükseltildi. İlaç 19 Şubat’tan itibaren yüzde 37.43 oranında artan fiyatla satılacak. Eczane ve ilaç şirketlerinde etiket değişimi olanca hızıyla sürüyor. Zammın ardından uzun süredir bulunamayan yaşamsal öneme sahip ilaçların eczane raflarında yerini alması bekleniyor. Yaşanan sorunlar ve uzun süre yokluklar yerli ilaç sanayinin ne denli vazgeçilmez olduğunu gösterdi.

İlaç fiyatlarının artmasından ötürü yaşları gereği fazla sağlık
hizmetine gereksinim duyan 13.5 milyonu aşkın emekli, dul ve yetimin cebinden daha çok para çıkacak. Yılbaşında aylıklarına yapılan yüzde 25.47 oranındaki zam erirken, ilaçtaki kur artışı bu aşınmayı hızlandıracak.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu
uyarınca sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için çalışanlar gibi emekli de katkı payı ödüyor.

 

Yasa uyarınca emekliden tedavisi için edindiği ilaç bedelinin yüzde 10’u, çalışanlardan ise yüzde 20’i oranında katkı payı alınıyor. Yanı sıra her bir reçete için 3 kutu ilaca kadar 3 lira, 3 kutu üzerinde temin edilen her bir kutu ilaç için de 1 lira reçete katılım payı ödeniyor. Katılım payı çalışandan eczane tarafından peşin alınırken, emeklinin aylığından kesinti yapılıyor. Ayrıca emekli hastaneye gittiğinde de 6- 15 lira arasında katkı payı ödüyor. Kesintilerin ardından emeklinin komik düşük aylığı kuşa dönüyor.

 

Çarşı pazarın can yakan fahiş fiyatlarına ve kabarık elektrik, doğal gaz faturalarına yetişmekte zorlanan emekli şimdi de ilaca ödeyeceği yüksek katkı payının şokunu yaşıyor. Bir yanda sağlığı ile uğraşırken diğer yanda kesintilerden ötürü aylığının azalması karşısında iyice yoksunlaşıyor.

 

Çalışırken yıllardır devlete vergisini ve primini düzenli ödeyen gariban emekliden sağlık hizmeti kesintisi uygulamasına son verilmesi sosyal devlet olmanın gereğidir. Özellikle 2500 lira aylıkla bir ay geçinmeye çalışan 2 milyon emekli ilaçta ve tedavide katkı payı ödemesinden muaf tutulmalı.

 

Emekli ülkenin gözbebeği ve her daim saygıyı, daha yüksek insanca yaşanabilir aylığı fazlasıyla hak eden kitle. Bu hak onlardan esirgenmemeli. 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar