Ordu
DOLAR12.4052
EURO13.9914
ALTIN715.05
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

En kârlısı CHP

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere partiler 42 ilde seçim sonuçlarına itiraz etse de bir kere takke düştü, kel göründü... Bana göre seçimden en kârlı çıkan parti CHP oldu...

Cumhur İttifakı ekonomik durgunluğa rağmen oy oranını korusa da bu seçimin en başarılı tarafı da CHP’nin başını çektiği Millet İttifakıdır.

Seçimin en kârlı lideri olarak öne çıkan Kemal Kılıçdaroğlu bu sayede ipten geri dönmüştür.

Adeta parti içi muhalefetin güçlendiği ve koltuğunun sallandığı bir ortamda, büyük bir kumar oynamış ve kazanmıştır...

25 Mart tarihli yazımda, bırakınız Cumhur Başkanı Erdoğan ve diğer parti liderlerini, halkın Kılıçdaroğlu’na güveninin iki eski politikacıdan, mini muhalefet partisi liderinden, bir belediye başkanı adayından ve de iki bakandan daha geride olduğunu belirterek, CHP’de liderlik sorununa dikkat çekmiştim.

Ancak Kılıçdaroğlu son kozunu iyi oynadı ve hem seçimden kârlı çıktı, hem de koltuğunu korudu.

2014 seçimlerinde 13 ilde ipi göğüsleyen CHP, 2019’da bu sayıyı 20’ye çıkardı. (Eğer oy sayımında sonuç değişmez ise İstanbul gibi bir metropolü de CHP’li başkan yönetecek.)

CHP, Millet İttifakının da en kazançlı partisi oldu. İyi Parti ile HDP ise ittifakın kaybedenleriydi.

İyi Parti hiçbir ilde kazanamazken, HDP’nin kazandığı il sayısı 11’den 8’e geriledi.

CHP’nin kazanmasında en önemli faktör, HDP ile kurduğu “utangaç” ittifak oldu dersem yalan olmaz.

Tek politik hedefi, “Erdoğan kazanmasın da kim kazanırsa kazansın” olan HDP, kamikaze uçuşu yaparak aday göstermediği tüm illerde Millet İttifakına destek verince, İstanbul’dan Ankara’ya, Adana’dan Mersin’e dek birçok büyük kentte CHP’nin kazanmasını sağladı.

HDP, intihar eyleminden zararlı çıkarken, Kılaçdaroğlu’nun politik ömrünü en az 5 yıl daha uzattı. Bunun altını çizmekte yarar var diye düşünüyorum.

Cumhur İttifakında ise sevinen parti MHP idi. Mitoz bölünmenin henüz yaşanmadığı 2014 seçimlerinde 8 il kazanan MHP, son seçimlerde bu sayıyı 11’e yükseltmeyi başardı...

Kılıçdaroğlu bunda sonra da akıllı hamlelerine devam eder mi, AK Parti seçmenini mesajını doğru algılar mı, HDP yeni intihar eylemlerine girişir mi, İyi Parti de yenilgiden ders alır mı, bekleyip birlikte göreceğiz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar