Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

En Tehditkar Ülkeler

Türkiye’ye en büyük tehdidi oluşturan ülkelerin ABD ve İsrail olduğu kamuoyu araştırması ile bir kez daha gözler önüne serildi.

Çılgın Başkanı Trump’ın dünyaya tehditler savuran açıklamaları, uygulamaları ABD’yi sevimsiz, istenmeyen ülke haline getirdi. Sadece diğer ülkelere değil, NATO müttefiki olduğu Türkiye’ye karşı da küstah dil kullanan dengesiz ABD Başkanı aklı sıra ülkemizi tehdit etmeye çalıştı.

Rahip Brunson olayından tutun da son Suriye’nin kuzeyinde YPG/PYD’ye karşı olası operasyon karşısında “Türkiye’nin ekonomisini” batırmakla tehdit etti.  Her çıkışının ardından geri adım atarak Türkiye’nin dost ve müttefik ülke olduğunu açıkladı dengesiz Başkan. Tabii bu açıklamalarına ne denli güvenilir orası muamma.

Zaten Türk halkı da hiç bir zaman güvenmiyor Trump ve ABD’ye. Güvenmediğini de Kadir Has Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen  “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması” ile yeniden dile getirdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 81.9’u ABD’nin Türkiye’ye karşı en çok tehdit oluşturduğu görüşünde. Geçen yıla göre bu görüşte olanların oranında yüzde 17.6 artış var. Yani, Trump’ın ilginç kararları, uygulamaları ve söylemleri karşısında Türk kamuoyu giderek ABD’den soğuyor. NATO müttefiki olmasına karşın tehditkar ülke olarak görüyor.

Kamuoyu, ABD’nin ardından İsrail’i ikinci tehditkar ülke olarak değerlendiriyor. Bölgede ABD’nin payandası olan, her konuda işbirliği yapan İsrail’e  doğal olarak kuşku ile bakıyor. Yani ABD ve İsrail hiçbir zaman güvenilmez iki ülke olarak ilk sıralarda yer alıyor. Kuşkusuz, bölgede yaşanan olaylar, Türkiye’ye karşı olan tavırları haklı olarak Türk kamuoyu tarafından tehditkar ülke konumuna sokuyor bu ikiliyi. Türk halkının yüzde 58.7’si Türkiye’nin NATO üyeliğinden yana.

Türk halkı en önemli dost ülke olarak Azerbaycan, KKTC ve Pakistan’ı görüyor. Oysa Azerbaycan hala KKTC’yi ülke olarak tanımadı.  Yine de halkın gözünde kardeş, dost ve güvenilir bir ülke.

Vurguladığım gibi, Trump’ın iş başına gelmesi ile ABD, dünyaya tehditler savuruyor,ülkelerin  iç işlerine müdahale etmeyi görev sayıyor, gerektiğinde AB’ye kafa tutmaya çalışıyor. Ama bir anlık öfkenin ardından hep geri adım atıyor. Bu tutarsız tavırları ile ülkesinde de giderek puan yitiriyor.

Meksikalı göçmenlerin ABD’ye geçişini engellemek için sınıra yapmak istediği uzun duvar Demokratlar tarafından kongrede engellenince hükümet parasızlıktan kapandı, çalışanlar uzun süre maaşlarını alamadı. Kısa bir süre önce hükümet çalışmaya başladı. Demem o ki, dünyanın başına bela değil çılgın Başkan, ülkesinde de baş ağartıyor, sorunlar oluşturuyor.

Şimdi de hiç üzerine vazife değilken Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yerine Eyalet Meclisi Başkanı Juan Guadio’ya atadığını açıkladı. Hangi hakla bunu yaptığını izah edemiyor. Aslında burada amaç dünyanın en çok petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip Venezüella’yı kontrolü altına alarak,  zengin yakıtlara sahip olmak.

Halkı açlıktan ve yokluktan kırılan Maduro’nun politikaları yanlış olsa da kendince Başkan ataması, ülkeyi egemenliği altına almak istemesi onaylanacak tavır değil.

Türkiye de Trump’ın çılgın kararı karşısında Maduro’nun yanında olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesi ile net olarak açıkladı. Ne olursa olsun seçimle gelen seçimle gitmeli. Hele hele bir ülkenin müdahalesi ile Başkan değiştirmek, rejimine müdahale etmek hiçbir ülkenin hakkı olmamalı.

Ne var ki, kendini süper güç olarak gören ABD, yıllardır çeşitli ülkeler üzerinde bu düşüncesini gerçekleştirerek, CIA aracılığı iç ayaklanma gerçekleştirdi, hükümetler düşürdü, rejim değişikliğine gitti, egemenliği altına aldı. Yani emperyalist ülke olma niteliğini gösterdi, göstermeye de devam ediyor.

Trump’ın göreve başlaması ile çirkin tutumunu daha da azgınlaştırmaya başladı. Şimdi, Türk halkı ABD’yi nasıl tehditkar bir ülke olarak görmesin. Son derece haklı görüşlerinde.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar