Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“Enfes” iki yazı

“Enfes” sözcüğünü bilinçli olarak tırnakladım. TDK sözlüğü “enfes” sözcüğünün açılımına şunu yazmış: “Güzelden de güzel olan, çok güzel”!

Ordu Olay’ın 31 Ocak 2022 günkü nüshasında “enfes” iki makale yayımlandı. Biri duayen gazeteci Uğur Dündar’ın “Sözcü” gazetesindeki “İstanbul Hava Limanı” başlıklı yazısı; ikincisi ise Eski Rize Kent Konseyi Başkanı Metin Topçu’nun “İmamoğlu Camiye Gitseydi” başlıklı yazısı…

***

Uğur Dündar, İstanbul’un imar anayasasını hazırlayan, 123’ü profesör 300 bilim insanının bir araya geldiği, 600 kişinin çalıştığı İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP)’nin başına Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’ın getirildiğini; Hüseyin Kaptan’ın kaptanlığında bilim insanlarının neleri öncelediklerini sıralıyor:

“İstanbul’un kuzey yönünde büyümesi halinde ormanlarla su havzalarının mahvolacağı, 3. köprünün yapılmasıyla da nüfusun 25 milyona çıkacağı ve kentin yaşanamaz hale geleceği” belirtiliyor.

Uğur Dündar daha da gerilere giderek: “Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde: “O yöne doğru ilerlersek ormanlar mahvolur, cinayet işlenir!” dediğini hatırlatıyor.

Sonuç: O yöne doğru ilerlediler, kuzey-batı rüzgârlarına açık bir yerde İstanbul Havalimanı’nı yaptılar. Üç günlük yoğun bir kar yağışı sonunda, uçaklar kalkamadı, yüzlerce transit yolcusu apronlarda bekletildi.

Uğur Dündar, yazısının ilerleyen bir yerinde Kaptan Hoca için şöyle diyor: “Sevgi, saygı ve rahmetle andığımız değerli bilim insanı merhum Prof. Hüseyin Kaptan istifa etmek zorunda kalıyor. Böylece İstanbul’un kurtuluşunu sağlayacak plan, çöpe atılıyor!..”(*)

***

Metin Topçu ise “Kuzeyden gelen soğuk hava dalgası yeterli tedbir alınmayınca az kalsın felakete dönüşecekti. Dünyanın diğer ülkelerinde böyle bir durum yaşanır mı, bilemiyorum” dedikten sonra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hedefe konulmasını şu sözcüklerle eleştirmiş…

“İmamoğlu, camiye gitseydi (…) Allah bilir o zaman da ellerini duaya açış şekli tartışılırdı.”

Metin Topçu, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun hiç de adil olmadığını, bütün Karadeniz Samsun’dan Sarpa demiryolu isterken bir kere gündemine almadığını varsa yoksa Trabzon” dediğini yazıyor ve şöyle devam ediyor; “Bakan soyadı gibi kapkara! O yüzden karabulutlar gitmiyor Karadeniz’in üstünden!”

***

Neyse… Kuzeyden gelen soğuk hava dalgası Ordu’da mağduriyet yaşatmadı.

Altaş TV’de Gökhan Gül’ün programına katılan BB Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in açıklamalarından bunu da öğrenmiş olduk!  

***

(*) Hemşerimiz Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, İMP’nin başından ayrıldıktan sonra 2009 yılında Uğur Dündar’ın Star TV’de sunduğu Arena programına çıkıyor. 55 dakika 200 milyon lira harcanan Metropoliten Planlama ve İstanbul konuşuluyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar