Ordu
DOLAR18.8138
EURO20.5267
ALTIN1164.3
Anıl DEMİR

Anıl DEMİR

Mail: [email protected]

ENFLASYON CANAVARI GERİ Mİ DÖNDÜ?

90’lı yıllara hayatlarının belirli bir bölümünü sığdıranlar çok net hatırlayacaktır bu canavarı. Cebimizdeki parayı ustalıkla fark ettirmeden alır götürür ancak bizler farkında değilizdir. Evet 90’lı yıllarda çok sık duyulan, bugünde geçmişe nazire edercesine satın alma gücümüzü her geçen gün yok eden bir canavar bu.

 Enflasyon nedir dendiğinde hepimizin enflasyonla ilgili mutlaka bir cevabı vardır. Hatta bu kavramı ilgilendiren ve üzerinden şehir efsaneleri türetilen bir sepetten de bahsedilir.

Peki gerçekte nedir enflasyon?

Enflasyon bir ekonomideki mal ve hizmetlerin fiyatlarında gözlemlenen ‘’ sürekli ‘’ ve ‘’ genel kapsamlı’’ artışı ifade eder. Örneğin, markete gittiniz. Domatesin fiyatı 6 TL’den 6,5TL ye yükselmiş bu durumda enflasyon arttı diyemeyiz. Bu doğru bilinen bir yanlıştır. Buradaki enflasyon değil bir fiyat hareketidir.  Bir ekonomide enflasyon; bir veya birkaç mal ve hizmetin artışı değil, ortalama bir tüketicinin yıl içinde kullandığı ‘’ tüm ‘’ mal ve hizmetlerde meydana gelen fiyat değişikliğidir. Bu fiyat değişikliği için süreklilik ve yukarı yönlülük önem arz etmektedir.

Ülkemizde enflasyon oranı nasıl belirleniyor?

Ülkemizde TÜİK tarafından oluşturulan bir sepet vasıtası ile enflasyon oranları belirlenmektedir. 2021 yılı için TÜFE’de 81 ilin tamamı, 225 ilçede 27.980 işyeri, 4.274 konuttan kira, 415 madde, 901 madde çeşidinin fiyatları baz alınarak, sepetteki mal ve hizmetlerin ortalamasının hesaplanması sonucu oran belirlenmektedir. Her aralık ayında bu sepet güncellenmektedir.

Enflasyon canavarından korunmanın yolları nelerdir?

 Öncelikle herkesin enflasyonunun kendine ait olduğu gerçeğini bilmeliyiz. Sonuçta açıklanan enflasyon oranları bir sepetin ortalamasıdır. Sizler bu sepetteki mal ve hizmetleri kullandığınız oranda enflasyona maruz kalmaktasınız.

Ülkemizde vatandaşlarımız genelde yatırımlarını TL mevduat ya da YP (yabancı para) mevduat hesaplarında değerlendirmekteler. Bankalara yatırılan mevduatlarınızın enflasyondan sizi koruyup kollamadığını yatırdığınız mevduata uygulanan faiz oranına ve ülkedeki enflasyon oranına bakarak sizler karar verin.

Ülkede enflasyon oranı %18 iken siz %17 faiz getirili bir vadeli mevduat hesabına paranızı yatırmışsanız bu durumda canavara yenilmişsiniz demektir. (Reel faiz getirisi= mevduat faizi -enflasyon oranı) böyle bir sonuçla karşılaşmamak adına bankaların ‘’ enflasyon endeksli- faiz korumalı mevduat hesaplarına’’ başvurabilirsiniz. Ayrıca faiz hassasiyeti içerisinde olanlar, bankaların                 ‘’ enflasyon korumalı mevduat ‘’ ürünü ile faiz yerine bankanın sağladığı +ek katkı ile enflasyondan korunabilirler.

Enflasyondan korunmanın diğer yöntemleri, geçmişten günümüze güvenli bir liman olan altın, satın alınan bir gayrimenkulden elde edilen kira geliri, maalesef TL’nin, karşısında değer kaybettiği yabancı para birimleri de enflasyondan korunmanın yollarındandır.  

Sonuç olarak önümüzdeki uzun yıllarda da bu canavarla yaşayacağımız gerçeği göz önünde bulundurularak, TL’nin kesinlikle yastık altında tutulmaması gerekmektedir. Herkes kendi enflasyonu ve risk iştahı (riske edilecek para miktarı) doğrultusunda yatırımlarını çeşitlendirmeli, hatta bu yatırımlarını bir yatırım sepeti yaparak çeşitlendirmeli ve gelecekte oluşacak risklerden de kendini korumalıdır.

 

 

Makale Yorumları

  • Alper11-11-2021 13:20

    ????

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar