Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Erdoğan veto eder mi?..

İşçi sendikalarının yoğun tepkisine karşın, emekçinin aleyhine olan torba yasa tasarısındaki bazı düzenlemeler askıya alınmadı. Alınacağı da yok gibi.

Hükümetin “İstihdam Kalkanı” adı ile TBMM’ye sunduğu ve görüşmeleri süren tasarıda 25 yaş altı ile 50 yaş ve üzerindekilere belirli süreyle çalışma, yani “Esnek Çalışma” modeli getiriliyor. Modele göre, bu yaş grubunda bulunan emekçi ile işverenler belirli süreli iş sözleşmesi bağıtlayacak. Belirli süre, örneğin 10 günün altında çalışan işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacağı gibi, emeklilik primleri de tam ödenmediğinden uzun yıllar bu kazanımdan yoksun kalacak. Modelin uygulanması 2 yılla kısıtlı olsa dahi kesin sorunlar yaratacak.

Tasarıya karşı ortak açıklama yapan Türk-İş, DİSK ve Hak-İş, yasanın hayata geçmesiyle birlikte 10 milyon emekçinin “Modern Köle” haline geleceğini belirtti. Hükümetten, ivedi olarak işçi aleyhine olan düzenlemelerin tasarıdan çıkarılmasını talep eden üç işçi konfederasyonu, yasanın istihdamı artırmak yerine mevcut hakları budayacağını vurguladı.

Düzenleme aynen Meclis’ten geçerse işçi kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını yitirmenin yanında iş güvencesinden de yoksun kalacak. Çünkü, belirli süreyle çalışan emekçi, sürenin bitiminde kendini kapının önünde bulacak. Patronlar, işçiyi kendi grubuna ait üç ayrı işyerinde 9’ar gün çalıştırabilme olanağına sahip olacak. Böylelikle üç ayrı işyerinde çalıştığından emekçinin kıdem tazminatı hakkı ortadan kalkacak. İşsizliğin yoğun olduğu günümüzde, ekonomik sorunlarla cebelleşen işçi kısa süreli de olsa çalışmaya razı olacak. Aslında bu sisteme karşı çıkması gerekirken evine ekmek götürmek için aleyhine olan bu sistemi bir şekilde kabullenecek. Her üç gençten bir işsiz. Bu durumun işverenler tarafından kullanılacağı aşikar.

Patronlara vergi  teşviğinin yanında, bir takım kolaylaştırıcı olanaklar tanıyan yasanın uygulanması sonucu, işyerlerinde yaş ayrımcılığını körükleyecek, kayıt dışını artıracak, dahası toplu iş sözleşmesi hakkını yok edecek, sendikalaşmayı engelleyecek  olumsuzluklar çalışma yaşamına egemen olacak. Az buz değil 10 milyon kişi, alın terlerinin hakkını, geleceğinin güvencesini, oğlunun damatlık, kızının gelinlik parasını yitirecek. Kısaca, emekçiye ve sendikalara vurulan bir darbe olacak.

Meclis’te görüşmeleri süren tasarıdaki çalışma barışını bozacak maddelerin çıkarılmasını isteyen işçi konfederasyonlarının yanı sıra, ana muhalefet partisi CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, yasanın değiştirilmeden çıkarılması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto hakkını kullanmasını talep etti. Yasanın hayata geçmesiyle Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) yanında bu kez Emeklilikte Güne Takılanlar (EGT) ortaya çıkacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  itirazları göz önüne alarak yasayı veto eder mi? Çok zor. Ha bir bakarsınız sürpriz yaparak veto edebilir. İşçinin beklentisi Cumhurbaşkanı’nın yasayı veto etmesi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar