Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Erdoğan’ın kongrede değinmediği konu…

Görünen o ki  Cumhurbaşkanı Erdoğan  Milli Görüş tabanını, SP’yi yanına çekerek 2023 seçimine katılmakta kararlı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  partisinin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde siyasete atıldığı Milli Görüş tabanına, özellikle SP’ye sıcak mesajlar göndermesi bekleniyordu. Ancak buna değinmemesi sürpriz oldu.

Her ne denli kongredeki konuşmasında yer vermese de SP’yi, eski yol arkadaşlarını yanında görmek istediği aşikar.

Erdoğan, bir süredir Saadet Partisi’ni (SP)  Cumhur İttifakı’na katmak için girişimlerde bulunuyor. Bu amaç doğrultusunda eski yol arkadaşı, SP’nin ağır toplarından Oğuzhan Asiltürk’ü evinde ziyaret etmişti. Asiltürk, mevcut Başkan Temel Karamollaoğlu’nun CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’na yakın durmasından hoşnut değil. Bu konuda zaman zaman Karamollaoğlu ile karşı karşıya geliyor. Hatta, SP Genel Başkanı’nı değiştirmek istediği, bu yönde çalışmalar yaptığına yönelik haberler kamuoyuna yansımıştı.

Erdoğan’ın Milli Görüş tabanına gönderdiği bir diğer mesaj AKP İstanbul İl Başkanlığı’na onayı ile aynı tabandan yetişen Osman Nuri Kabaktepe’nin seçilmesiydi.

Ayrıca, kadınları ayaklandıran İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması hiç kuşku yok ki SP tabanına yönelik önemli bir karardı. Oğuzhan Asiltürk ve Temel Karamollaoğlu’nun “aile bütünlüğüne zarar verdiği” gerekçesiyle sözleşmeden aşırı rahatsız olduğu, feshedilmesine ilişkin açıklamalar yaptığı sır değil. Sözleşmenin kaldırılması bir ölçüde Milli Görüş tabanının taleplerini karşılanması olarak değerlendirmek yanlış olmaz.

Tüm bu gelişmeler hesaplandığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, SP’yi yanına alarak, yani Cumhur İttifakı’na dahil ederek 2023 seçimine güçlü girmek istiyor. Çünkü, halkı bunaltan ekonomik sorunlardan ötürü AKP ile MHP’nin oy oranı Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda gerekli olan yüzde 51’i yakalayamıyor. İkinci tura kalacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde en çok oyu alabilmek, yeniden seçilebilmek için  Erdoğan, SP’yi yanına çekmeye kararlı . Zaten içinden geldiği, siyasete atıldığı Milli Görüş’e yabancı değil. Bundan sonr top SP’de. Ancak, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu Cumhur İttifakı içinde yer almaya sıcak bakmıyor. Belki de SP’de Karamollaoğlu koltuğunu başka bir isime bırakabilir.

Erdoğan’ın bir diğer hedefi İYİ Parti’yi yanına çekebilmek. Ne var ki, iktidarı sert söylemlerle eleştiren Meral Akşener’in Millet İttifakı’na kararlı bir şekilde sahiplenmesi bu seçeneği zor kılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Elinizdeki altın ve dövizi ekonomiye kazandırın” diye yurttaşa çağrıda bulunması dikkat çekiciydi. Ne var ki MB Başkanı’nın görevden alınmasıyla ekonomide yaşanan olumsuzluklardan ötürü en az yüzde 15 yoksullaşan halkın dermanı kalmadı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar