Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Eski alışkanlıkları bırakmak…

Yaklaşık üç ay süren olağanüstü günlerin ardından yeni normale dönüldü.

Ülkeyi esir alan koronalı günler, evlere hapsolan halkın yanı sıra ekonomide de sıkıntılar oluşturmaya başlamıştı. 21 Mart’tan bu yana uygulanan sıkı önlemler aşamalı olarak esnetilmeye başlatıldı. 1 Haziran’dan itibaren ise “yeni normal” başladı.  

Bilim insanlarının vurguladığı gibi, yaşamımız artık eskisi gibi olmayacak. Maske, mesafe, temizlik yeni dönemin olmazsa olmazı. Üçlüden biri ıskalanırsa hiç kuşku yok ki daha beter, daha korkunç vakalar kaçınılmaz olur.

Peki, insanlarımız ne kadar uyacak kurallara ve uyarılara? Asıl sorgulanması gereken soru bu.  Ne yazık ki, ilk günde sokaktan gelen görüntüler kaygı verici boyuttaydı. Yani “eski tas eski hamam” gibiydi, sokaklar, caddeler, alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları.  İnsanların pek de umurlarında değil gibiydi yeni yaşam kuralları.  Alışkanlıklarının ve içgüdülerinin tutsağı olarak yeni normale dönmekte biraz zorlanacak, hatta direnecekler gibi.

Baksanıza hala “bana bir şey olmaz”, “ zaten öleceğim” , “öleceksem bundan öleyim” diyenlere tanık oluyoruz. Böylesine vurdumduymaz sözler, eski alışkanlıklarını bırakamayan, bırakmamakta direnenlerin iç dünyalarını, daha doğrusu yeni dönemi kabul etmeyen ruhsal durumlarını yansıtıyor.  Sağlıklı bir zekaya sahip olduğu söylenemez böylesine yanlışta ısrar edenlerin. Kendince, içgüdüleri doğrultusunda kurallara karşı koyarak, yeni döneme direnerek kahramanlık taslıyorlar. Ne kadar yanıldığının,  toplumun sağlığını ne denli tehlikeye attığının farkında olmayan acınası kişilikler bunlar aslında.  Her insanın başına polis dikilmeyeceğine göre yanlışta ısrar edenleri ısrarla uyarmak, bilinçlendirmek sağduyulu insanların, özellikle ailelerin temel görevi. 

Halkın eski normali terk edip, yeni normale ayak uydurabilmesi için bir diğer görev yerel yönetimlere düşüyor. Genel hizmetleri sağlayan yerel yönetimler, birebir yurttaşla muhatap olduğundan yeni normali topluma empoze ederek insanları buna alıştırabilir.

Dediğim gibi, yeni dönemin ilk gününde davranışlarda, hareketlerde eski alışkanlıkların egemen olması, maske, kalabalık ve mesafe kuralının göz ardı edilmesi, trafikte eski yoğunluğun görülmesi doğal olarak kuşkulandırıyor, korkutuyor. Akıllara, “Yeni normal hızlı mı oldu acaba?” sorusunu getiriyor.

Daralan ekonominin yeniden canlanması,  piyasanın hareketlenmesi için kuşkusuz bu adımlar atıldı, kuralların egemen olacağı yeni normal başladı. Temel sorun toplumun kurallara ne kadar uyacağı, üzerine düşeni ne kadar yerine getireceği. Korkutan, kaygılandıran duyarsız, sağduyudan yoksun kişilerin eski alışkanlıklarından vazgeçmemesi. Allah korusun yeni vakalar katlanarak artar. Bilim insanlarının uyası da bu yönde.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar