Ordu
DOLAR12.7039
EURO14.3597
ALTIN733.24
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ESKİ ERİKLER KALMADI

         Çilek, domates, salatalık, elma, portakal başta olmak üzere birçok meyve-sebze doğal yollarla üretilmiyor. Hayvanlar hormonla şişiriliyor. Tüm bu gıdalar çocuklarda ergenlik yaşını 6’ya çekiyor; hastalıkları tetikliyor. Domatesin kokusu gitti! Şeftalinin eski kadife kabuğu, elmanın sulu dokusu, vişnenin rengi, eriğin sertliği kalmadı. Can erikleri, Melet ırmağı kenarında ısırsan, kütürtüsü şehrin diğer yakasında duyulurdu! Gitti hepsi...

          Her mevsimde toprak, hava ve değişen iklim koşullarıyla birlikte insan bedenin ihtiyacı da farklılaşıyor. Çünkü mevsiminden önce çıkan yiyeceklerde hormon takviyeleri ve kimyasal ilaçlar bulunuyor. Katkı maddeli ve hormonlu gıdalar geleceğimizi tehdit ediyor. Çocuklar hormonlu gıdaların tehdidi altında büyüyor. Sağlıklı beslendiğinize emin misiniz? İçtiğiniz sütün meralarda otlamış semiz hayvanlardan peynir, tereyağı, yoğurt yapıldığına inanıyor musunuz? Ya da kahvaltıların baş tacı yumurtaların özgür tavuklardan geldiğini?

Yediğimiz içtiğimiz gıdaların içerisine nelerin katıldığını biliyor muyuz? Bu sorunun cevabını vermek gün geçtikçe zorlaşıyor.

          Hızla artan nüfus sebebiyle gıdaların daha büyük hacimde üretilmesi, uzun süre dayanıklılık gerektirmesi gıda katkı maddeleri kullanılmasına yol açtı. Maalesef süpermarketler artık içeriklerinin şüphe yarattığı gıdalarla dolu. Üzerinde 'doğaldır' yazan birçok aromalı içeceğin, renkli şekerleme paketlerinin etiketlerine büyüteci çevirdiğimizde farklı sonuçlarla karşılaşıyoruz. Açık veya paketlenmiş tüketime sunulan aldığımız her markada kimyasal karışım bulunup bulunmadığını elbette bilemeyiz ancak sürdürülebilir bir yaşam için işlenmiş gıdalardan mutlaka uzak durmamız gerektiğini bilmeliyiz.

          Gıda sektörüne, raflara ve dolayısıyla bedenimize giren belirsiz kimyevi maddeler ve yapay tatlandırıcıların ağır taarruzlarıyla kuşatıldık. Kesin çözüm, tarım koruma ilaçlarının yasaklanmasıdır. Durum çok ciddi! Yüzlerce gıda ve aroma katkı ürününe gıda kodeksinde izin veren devlet, tüketicileri beslenme ve korunma hakkı konusunda aydınlatmalıdır.

          Evinin güvenliğini alarm taktırarak değil, evden çıkarken koridorun ışığını açık bırakarak sağlayan Türk insanının, ''Aman ne yapalım atın ömrü arpadan olsun'' deyip sağlığını boş veremez. ''Zaman böyle birader o kadar da ince elenmez ki'' diye kendini avutanlara söylenecek en kestirme söz; Bir tabut düşün. İçinde sen, senin içinde 'havai fişekleri'...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar