Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ESKİ OTOGAR KENT MEYDANI OLSUN

Ordu'nun çağdaş kriterler açısından emsallerinden çok geride kaldığını anlatmaya gerek yok. Boztepe'den Ordu'ya doğru baktığınızda yerleşim alanlarında hiçbir yeşillik göremezsiniz. Şehir tasarımı park ve meydan öncelikli değil, 'insan konservesi' binalara göre tasarlanmıştır. İlçelerden akın akın gelen orantısız göç, çarpık yapılaşma, gürültü kirliliği ve can sıkıcı trafik kentte yaşamı sorun haline getirdi. Trafiğin içimizi yağmalayan boğuculuğunu, üst üste istiflenmiş betonların iticiliğini öne çıkaran şehirde tarif ve ilgi merkezine dönüşebilecek, şehre rengini, desenini veren kentin güç simgesi 'aydınlık bir nefesten' mahrumuz.

            Kentlerin kültürünü, tarihini, mimarisini ve yaşam şeklini en iyi yansıtan yerler  meydanlardır. Gelişmiş ülkelerin hepsinde dikkatleri ilk olarak meydanları çeker. Meydanlar şehirlerin kalbidir, iletişim, etkileşim ve sosyalleşme mekanlarıdır. Meydansız şehir salonsuz bir eve benzer! Bir şehri keşfetmeyle ilgili ilk heyecanı meydanlarda yaşarız.

Binalar kent estetiğinin çok önemli unsurlarıdır fakat meydanlar kentin kimlik ve karakter kazandığı, canlı bir organizmaya dönüştüğü organlardır. Yapıları yan yana dizerseniz ortaya bir kent çıkmaz. Kimlik bunalımına giren şehirlerin nefes alacak meydanlara ihtiyacı vardır. 

            Tabelasında 'Büyükşehir' yazan Ordu’nun şehircilik planında, modern ülkelerdeki meydan kültürü yok. Hal böyle olunca, araç otoparklarını meydan diye siyasi mitinglerde kullanıyoruz. Şehri makyajlamak yerine ekonomik, kültürel nitelikli yapısal problemlerin çözümüne öncelik veren projeler üretmek şart. Meydanlarda gerçekleşmeyen kutlamalar şehir kutlaması olmaz. Çarpık yapılaşmanın gözleri 'hançerlediği' bir kent hangi hedef kitlenin zihninde olumlu algı oluşturabilir? Bir şehrin ne çapta büyükşehir olduğu ve ne kadar insanı alanlara sığdırabildiği meydanlarından anlaşılabilir.

            Ülkelerin değil şehirlerin, markaların yarıştığı, değer oluşturduğu bu çağda yerel yönetimler Ordulunun ilgi ve beklentilerini göz ardı edemez. Yoğun iç trafikle birleşip tıkanmalara ve zaman kayıplarına sebep olan eski, bakımsız terminal bayram ve kutlamalara ev sahipliği yapacak meydan hasretimizi sonlandırabilir. Şehir merkezindeki bu verimli saha, tarihî, kültürel ve sanat unsurlarıyla desteklenirse sosyal hayatın da merkezine dönüşebilir. Meydana çeşme konulması kent kimliğini de biçimlendirmeye yardımcı olacağına şüphe yoktur.

*

Sen, sahip çıktığın kadar Ordu sahiplidir...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar