Ordu
DOLAR16.1331
EURO17.3344
ALTIN967.15
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ESNAF DÜRÜST OLMALI

Geçen hafta kombimiz suyu ısıtmadığı için yetkili servisi aradım. Kayıt listesi oluşturdu ve ertesi günü geleceğini bildirdi. Ama bir şahıs aynı günün ikindi vakti alışveriş için dışarı çıktığım sırada eve geldi. Seksen yaşındaki anneme ‘çok masraf’ olduğunu bildirmiş. Bana telefonda elektronik kartın yandığını, prosestat cihazının bozulduğunu ve değiştirilmesini gerektiğini belirtti ve toplam 1710 TL masraf çıkardı. Şaka değil, gerçek. Şaşırmamak elde değil. Mobil telefonuma sms mesajı olarak gönderdiği masraf ayrıntısı halen telefonumda kayıtlıdır.

Talep edilen bedelin fahiş olduğunu görünce çevremde küçük bir araştırma yaptım. Durumu kime anlattımsa fiyata inanmakta çok zorlandılar. Uzatmayayım. Ertesi gün bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine eve gelen başka usta kombinin hiçbir arızası olmadığını sadece bakıma ihtiyacı olduğunu bildirdi. İşi bitirdi ve sadece bakım ücreti istedi. Ben ona fazlasıyla ücret ve çeşitli hediyeler takdim ettim. Yukarıdaki tablo ticaret ve ahlak üzerinde daha çok düşünmemiz gerektiği sonucunu getiriyor. Birincisi piyasada esnaf kılığında dolaşan, ticari ahlaktan uzak fırsatçı, ikincisi ise dürüst esnaf…

Ticaretin tarihi ilk insanla başlar.  Ticaretin ruhu, doğruluk ve güven esasına dayanır. Bu hususların birinde kusur eden, ticaretin ruhunu hırpalamış, dolayısıyla kendi kazanç yollarını tıkamış olur.  Ticaret hayatında iyi niyet kurallarına aykırı, aldatıcı, yanıltıcı davranışlar, hem rekabetin kötüye kullanılması hem de ahlaksızlıktır. Son dönemde ülkemizde ticarette ahlak erozyonu çok arttı.

‘’Dürüst esnaf’’, nostaljik bir slogan olarak geçmişte kalmıştır. Bu sebeple esnaflar derecelendirilsin. Esnaf Odaları içlerindeki ‘çürük elmaları’ ayıklamalıdır. Belediyeler, ticari faaliyetlerde kanuni ve ahlaki değerlere bağlı olan esnafları ‘dürüst esnaf sertifikası’ ile takdir etsin. Dürüst esnafın kapısı hep açık kalsın, dürüst olmayan cezalandırılsın. Selam olsun gönlü ve ahlakı güzel esnaflara!

Daha evvel bir doğalgaz satıcısı yoğuşmalı kombi yerine düz kombi satmıştı. İki farklı beyaz eşya dükkanında ücretini peşin ödediğim mini fırın ve çamaşır makinesi yerine adresimize değişik model ve renkte ürünler gönderilmişti. Tıpatıp aynı ‘tilkiliği’ çelik kapı firmasında da yaşamıştım.

Liste çok uzun… Çok aldandım. Bizi çok üzdüler. Bilhassa teknik servislere karşı çok dikkatli ve çok şüpheciyim. Bu son yaşadığımız tatsız olay bardağı taşıran damla oldu! Beni derinden etkiledi ve köklü bir karar almaya yönlendirdi. Her zaman yazılarımla esnafı desteklemiştim, yanında durmuştum. O devir kapandı. Şimdi benim için karar verme zamanıdır. Artık esnafın hiçbir kederine ve sevincine ortak olmayacağım. Haklı olarak…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar