Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Esnaf ve emekçi ne yapsın?

Salgının artması ile birlikte yeniden hayata geçirilen kısıtlamalar en çok esnaf ve çalışanları vurdu.

Halkın gevşemesi ve sorumsuz insanların kural tanımaz şımarık tutumlarından ötürü virüs yayılımını önlemek için kısıtlamaların getirilmesi zaten bekleniyordu. Beklenen gerçekleşti. Aslında daha katı önlemlerin uygulamaya sokulması kaçınılmazdı.  Eğer, hasta ve vefat sayısında düşüş olmazsa sert kararların alınması kuvvetle muhtemel.

Restoran, lokanta, kafeterya, kahvehane, kıraathane, internet salonu, atari salonu, çay bahçeleri, kır bahçeleri, dernek lokali ve halı sahaların faaliyetleri yeni önlemler çerçevesinde 17 Kasım’dan itibaren durduruldu. 16 Mart’tan bu yana da bar, birahane, gece kulüpleri, müzikli ve eğlence mekanları, pavyonlar da kapalı. Kuşkusuz, hiç hafife alınmayacak virüs karşısında toplum sağlığı adına bu işyerlerinin kapanması gerekiyordu.

Ne var ki, kepenk indiren esnaf ve buralarda çalışanlar oldukça yoksun kaldı.  Salgın nedeniyle faaliyetleri durdurulan 383 bin esnaf ile işini yitiren 2 milyonu aşkın emekçi, kendilerine yönelik destek paketi uygulanmadığından perişan halde. Kirasını, elektrik ve su faturasını ödeyemeyen, çalıştırdığı işçinin sigorta primini yatıramayan esnaf ile aylardır eline para geçmeyen ve bin 168 liralık ücretsiz izin ödeneği ile geçinmeye çalışan insanların çığlığı her yerden duyuluyor. 2 milyonu aşan emekçinin büyük bölümü bin 168 lirayı alamıyor bile. Yakınının,  dostunun yardımına, eline muhtaç hale geldi gariban emekçi.

Esnafın ve çalışanların çaresiz kaldığı bugünlerde “Devlet Baba”nın devreye girerek onlara şefkatli elini uzatması gerekiyor. Valilik, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve hali vakti yerinde aileler zaten gereken duyarlılığı göstererek yardımlarını esirgemiyor. Yine de burada devletin biran önce devreye girmesi şart.

Yasaklar nedeniyle bir anda işsiz kalan, gelirleri kesilen yüz binlerce esnaf ile milyonlarca garson, komi, usta, kalfa ve çırak ne yapacağını bilemiyor bu zor ortamda. Anayasa gereği devletin vatandaşını açlığa mahkum etmeyeceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, esnafa 2 bin 500 ile 3 bin 500 lira arasında değişen “gelir kaybı ödeneği”,  esnafın yanında çalışan 2 milyonu aşkın emekçiye de koşulsuz ve kesintisiz kısa çalışma ödeneği verilmesini öngören bir koruma paketini hükümete önerdi.

Salt işyerleri kapanan değil, Anadolu’da çok sayıda esnaf da siftah yapamadan günü tamamladığını, işlerinin düştüğünü adeta haykırıyor. Tamam, küresel salgın dünyanın her yerini esir aldı, canlar yitip gidiyor, hastalar virüsle cebelleşiyor. Ancak, salgının hem sağlık alanında hem de ekonomik alanda en az hasarla atlatılmasının yöntemini, çözümünü bulmak işbaşındaki siyasi iradeye düşüyor. Günlük 39 liralık ücretsiz izin ödeneği ile emekçi ve ailesi nasıl geçinsin Allah aşkına. Esnaf ve işini yitirenler bağırmakta haksız mı?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar