Ordu
DOLAR18.5853
EURO18.414
ALTIN1019.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

EV ALMAK HAYAL OLDU

Türkiye genelinde konut fiyatları artışı tam gaz yol alırken, dar gelirli vatandaşlar için ev satın almak hayal oldu. Fiyatlar sadece üst gelir sınıfının alabileceği bir noktaya geldi.Yılbaşından beri yaşanan inşaatlardaki girdi maliyetinin artması fiyatları da devamlı tırmandırdı. Düzenli olarak bir artış pozisyonunda seyreden daire fiyatları bir türlü durmak bilmiyor. Müteahhitler ve emlakçılar konut satamamaktan, müşteriler ise fiyatların yüksekliğinden şikayetçi. Kimse mutlu değil. Piyasada çok acayip bir durum söz konusu. 

Toki’nin ülke genelinde yapmayı planladığı konut projelerinin mevcut fiyatları gerileteceği düşünülse de döviz kurunun yükselişine paralel olarak inşaat maliyetleri artacaktır. Türkiye’de hangi ürünün fiyatı geriye dönmüş ki? Gıda ürünlerine sürekli zam geliyor siz hiç eski fiyatına geri döndüğünü gördünüz mü? Her ne olursa olsun fiyatlar çıktığı yerde sabit kalır. İnşaat maliyetlerinin düşürülmediği bir süreçte konut fiyatları da balon gibi şişmeyi sürdüreceğine şüphe yoktur.

Türkiye’de konuta olan talebin çoğu barınma ihtiyacından, bir kısmı da yatırım amaçlı ilgiden kaynaklanıyor. Türkiye’nin gelişmiş seviyesi sıralamasında diplerde yer alan Ordu Vilayetinde ciddi bir konut krizi var. Yaklaşık iki yıldır Altınordu İlçesinde imar izni olmadığından konut fiyatları patladı gidiyor! Kiralarda bile fiyat dengesizliği had safhada. Sorunlu krediler ve dövizin zıplayışı fiyatları dalgalandırıyor.

İnşaat sektörünü canlandıracak, fiyatları dizginleyecek ve talep iştahını artıracak koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmalıdır. Aksi halde sayısız inşaat ve emlak projesi bir baş ağrısına dönüşebilir! İnşaatta manzara 'görünen köy' durumundan çoktan çıktı bile; o köyün içindeyiz artık! Türkiye, bir barınma problemine doğru gidiyor. Geleneksel yatırım aracı olan konutta fiyat ve kira artışı önümüzdeki dönemde etkisini sürdürürse ‘’başını sokacak’’ ev bulmak ve kiralık ev bulmak çok zorlaşacak. Konut piyasası kuyruğunu yiyerek karnını doyuran yılan misali kendini besleyen bir kısır döngüye dönüştü…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar