Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

EVİNİ KÜÇÜLT HAYATINI BÜYÜT

         Eviniz küçüldükçe mutluluğunuz büyüyebilir mi? 50 metrekarelik bir eve sahipseniz, büyük ihtimalle mutluluğunuz büyür, evlerden taşar. Ne kadar çok kazansanız da yetmiyor. Mal mülk mutlu etmiyor ve o duygusal tatminsizlik hiç geçmiyor. Dünyada tam olarak böyle hisseden milyonlarca insan var. Bu nedenle son yılların popüler “küçük ev” akımı, insanları hayatlarını sadeleştirmeye, ufaltmaya teşvik ediyor. Yaşadıkları mekanı mümkün olduğunca küçültenler yalnızca gereksiz harcamalarını kısmış olmuyor; aynı zamanda doğayla iletişimlerini arttırmış ve yeni deneyimlere daha açık hale gelmiş oluyorlar.                                                                                                                                                                                   

          Konut kredisinin getirdiği borçlardan sıkılan bir kuşağın daha sürdürülebilir ve ucuz bir yaşam alanı arayışında küçük evler etkili olabilir. Türk inşaat sektörü ve şehircilik geleneğiyle henüz uyuşmasa da, “ufak ev” severlerin sayısı her geçen gün artıyor. Konut sahibi olmanın zor olduğu büyük şehirlerde bu minik evler yaygınlaşırsa insanların kır yaşamını seçmesine neden olabilir.  Akla şu soru gelebilir. Ufak evleri ne kadar alternatif olabilir? Sömürü ekonomik sistemin pek çok parlak fikri son hızla kendi kalıbına döktüğünü hepimiz biliyoruz. Ancak bir seçenek arayışının temsili olarak bile kayda değer sayıda insanın ilgisini çekmeye devam ediyorlar.                                       

          Ne dersiniz, siz de ufak bir evde yaşamanın avantajlarından faydalanmak ister miydiniz? Ufak ev demek daha az ısınma/soğuma demek. Endişelenecek daha az şeyiniz olduğundan daha az stres demektir. Gürültüden uzak daha sağlıklı bir beden ve açık bir zihin. Bir devrim gerçekleştirmek elimizde, bir yaşam tarzı seçimi. Davranış şeklimizi, algılarımızı, tutkularımız değiştirebilir, hayattaki önemli şeylere zamanınızı ayırabiliriz. Kulağa çok mu ''uğultulu'' geliyor? Hayallerinizin peşinden koşmak becerinizi geliştirir. Tek yapmamız gereken sizi engelleyen lüzumsuz şeylere aldırmamaktır. Zamanın değerini kavramanın yanı sıra herkesi dünyayı iyi                yönde değiştirebileceği düşüncesine davet etmektir.

          Sadeleşerek zenginleşin. Yaşamın özünü anlamak için kalabalık ve gürültülü dünyanın ötesine geçerek sadeleşmemiz şart. Hayatını feda ederek kazandığın parayı belki de hiç kullanmayacağın eşyalara harcıyorsun. Gereksiz bir sürü eşya, süs, duvarlar, kapılar, pencereler… Oysa insan hayatı basit olursa, mutluluk mutlaka gelir. Sadeleştirmek, gereksiz şeyleri elemek ve böylece gerekli olanın ortaya çıkmasıdır.

*

Hayatın keyfini sürmek isteyenlere!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar