Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

EYT’lilere yine düş kırıklığı…

Meclis’e geçen hafta sunulan torba yasada taleplerinin yer almaması Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) 5 milyon 404 bin kişiyi bir kez daha düş kırıklığına uğrattı.

8 Eylül 1999’da bir gecede çıkarılan 4447 sayılı yasayla oyunun kuralı değiştirilerek emeklilik yaş sınırı yükseltildi. Prim ödeme gün sayısı ile çalışma sürelerini dolduran çalışanların emekliliği bir gecede 2 ile 15 yıl arasında ötelendi. Bu kişiler, yaşa takılmalarından ötürü analarının ak sütü gibi helal olan emekliliğe yıllardır kavuşamıyor.

Sayıları giderek artan ve bir dernek çatısı altında toplanan EYT’liler, çeşitli platformlarda yakınmalarını dile getirmelerine rağmen sürekli oyalanıyor. Siyasi iktidar seçim dönemlerinde üç kez söz verdiği halde 5 milyon 404 bin kişinin umudunu hep kursağında bırakıyor.

Hükümet, SGK bütçesine ağır yük getireceği gerekçesiyle EYT’lilerin taleplerine olumlu bakmıyor. Oysa, yasa çıksa bu kapsamda hemen emekli olacakların sayısı 750 bin ile 1 milyon arasında. Bunun SGK’ya aylık maliyeti de iddia edildiği gibi 150-2000 milyar lira değil, 15 milyar lira civarında olacak. Yani, EYT’lilerin tümü bir anda değil, aşamalı olarak emekliliğe hak kazanacak  Zaten şu anda her ay 35 bin, yılda 400 bine yakın kişi emekli oluyor.

 Yasanın çıkması halinde hemen emekli olacaklara bağlanacak aylık tutarı da çok yüksek olmayacak. Çünkü 2008 yılında hayata geçirilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve GSS yasası uyarınca aylık bağlama oranı yüzde 40’a düşürüldü. Mevcut emekli aylıklarının 2324 liralık net asgari ücretin altında kalması ve düşük bağlanması bu yasadan kaynaklanıyor.

Mevcut emekliler gibi EYT’liler de umudunu olası bir seçime bağladı. Belki bu kez verilen söz yerine getirilir. Bağırmaktan, haykırmaktan, yakınmalarını duyurmaktan epey yoruldular.

Bu arada, Meclis’te görüşmelerine başlanan torba yasada daha önce yüzde 22’den yüzde 20’ye düşürülen Kurumlar Vergisi’nde Cumhurbaşkanı’na 5 puanlık indirim yapma yetkisi tanınıyor.  Eğe, Cumhurbaşkanı  bu yetkiyi kullanırsa  asgari ücretli bir emekçinin aylığından kesilen yüzde 15 gelir vergisi ile holdinglerin, büyük sermaye gruplarının ödeyeceği Kurumlar Vergisi eşitlenecek. Ne hazindir ki, yasada emekçilere yönelik vergi indirimi yer almıyor.

Kesilen vergiden dolayı Eylül ayından başlayıp yıl sonuna dek asgari ücrette önemli tutarda azalma oluyor. İşçi sendikalarının ve emekçilerin ısrarla talep etmesine karşılık asgari ücret vergi dışı bırakılmıyor. Diğer emekçi gibi sayıları 10 milyona yaklaşan asgari ücretli vergide ”Kümesteki hazır kaz” olarak görülüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar