Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

FABRİKA MI STADYUM MU?

        Ordu'nun tartışmasız en büyük dört sorunu sırasıyla göç, işsizlik, trafik ve eğitimdir. Ekonomide rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretimle alakalıdır. Sistemin isminin önemi yok, üretimsiz salt para hiç bir şeyi çözmez. Her şehirde ekonomik ve sosyal şartlar eşit olmadığından büyümenin istihdama etkisi de kentten kente değişiklik gösterebilmektedir.

          Unutulmuş, taşıma suyla değirmeni döndüren Ordu'da, kamu ve özel sektörün istihdamın artmasına yönelik politikalar geliştirememesi nedeniyle göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır.  Diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretime yoğunlaşması gerekirken, 'fındık kabuğu' doldurmayan farklı gündemlerle meşgul olunduğundan kangrene dönmüş sıkıntılar konuşulmaz oldu.

          Fındık fiyatlarındaki aşağı yöndeki hareketler, işsizliği bir kademe daha yukarı tırmandırmıştır. Bulundukları ilin ticari kalkınmasında sorumluluğu yüksek ekonomi kurumlarının yatırım ve üretim tesislerini memlekete çekme arayışı ve girişimlerinin etkisizliği de eklenince  ekonomi 'komaya' girdi! Kontrolsüz işsizlik yükselişini durdurabilecek yeni gelir kaynakları arayışına giremeyen Ordu, futbol endüstrisine ciddi harcamalar yaptı. Halbuki teknoloji, tarım ve hayvancılık sahalarında yedek parça ve, veya montaj sanayi işletmelerine yönlendirilebilirdi. Burası çok önemli. Asgari ücretin bile altında ücretlendirmenin olduğu bir ülkede çare fabrikadır, stadyum değil. Devlet, özel sektörün önünü açacak, müteşebbisleri özendirici teşvik paketleri hazırlayarak bölgesel bazlı vergi muafiyetleri, Ar-Ge hibeleri gibi üretimin canlanmasına katkı sunacak adımlar atmalıdır.

          Şehrimizde bacası tüten yeni fabrikaların açılışını görememek,  paradan para kazanma modeli yerine üretime yönelik ticari anlayışın piyasada hakim kılınmamasının sonucudur.  Üretim sadece işsiz kesim değil, çalışanlar için de emeğin verimini artıracaktır. Özellikle teknolojiye uyarlanan üretimin hem maliyetleri aşağıya çekeceği, hem de dış dünyada yerli sanayicinin rekabet şansını yükselteceği bilinmelidir.

          Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Kimsesiz ve büyük bir çöp yığını olacak stat yatırımı, kentsel gelişimi ve istihdamı destekleyen ekonomik değer niteliği taşımıyor.  Yüksek meblağlara inşa edildi, ihtiyacın çok ötesinde ve lüzumsuz. Sahil bandına kondurulmasını tartışmıyoruz, o ayrı bir konu. Sadece gereksizliğini irdeliyoruz.                     Toparlarsak; Kalkınmanın 'motoru' üretimdir. Ekonomideki darboğaz ancak üreten ve birleşen Ordu ile aşılabilir.    

*

Ordu'nun yaralarını sarmak için!

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar