Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Fahiş Fiyat ve Ceza

Türkiye’de tüketim sektörünün ağa babaları zincir marketlere fahiş fiyatla ürün sattıkları gerekçesiyle toplamda 2 milyar 700 milyon TL ceza kesildi.

Aradan üç gün geçmeden adı geçen firmalar cezaya itiraz ettiklerini açıkladılar.

Son kertede neler olur? Tüketicilerin dili bağlı, kulağı kirişte…  Bilek güreşini; fahiş fiyatla ürün sattınız diyen Rekabet Kurulu mu;  yoksa -bırakın fahiş fiyatla ürün satmayı -bazı ürünlerde-  büyük indirimler yaptık diyen market patronları mı kazanır göreceğiz! 

***
Demokrat Parti her mahallede bir milyoner yaratma sözü verdikten bir iki yıl sonra Milli Korunma Kanununu çıkardı.

Bendeniz o sırada devlet memuruydum. Üç kişiden oluşan denetleme ekibine alındım. Görevimiz, çarşı/pazar dolaşıp, fahiş fiyatla ürün satanları tespit etmekti. Önce ikaz, ikazlara uymayanlar olursa onlar için de suç duyurusunda bulunacaktık.

Sonuç mu, ürününü halk pazarında sergi açıp satanlara: “dikkat ha ceza alırsın” dedik. Bir süre de ilçeden transit geçen araçların üzerindeki yüklerin faturalı olup olmadığına baktık. Yani küçükleri denetledik, büyük, büyük firmaları bırakın denetlemeyi, kapısından dahi içeri giremedik.

***

O yıllar da anlayamadığım bu denetleme, ilgili kanuna uymayanların cezalandırılması; en hafif anlatımla Demokrat Parti iktidarına yaramadı. Devri iktidarınızda devlet sektörü değil, özel sektör diyeceksiniz… Her mahallede bir milyoner yaratmaya çalışacaksınız; sonra kalkıp Milli Korunma Kanununa muhalefetten cezalandıracaksınız!

Olmaz!

Dün olmadı, bugün de olmaz!

***

Ayrıntılarına girmeyeceğim… Önce soğancı esnafı ile başladınız, “terörist” tanımını daha geniş bir kesimi içine alır hale getirdiniz.

Zincir marketlerde bazı ürünlerin satılmasını önleyin, küçük esnafı koruyun dedik olmadı. Böyle bir kanun bugüne kadar çıkmadı. Büyük marketler şehir merkezlerinde değil 5 veya 10 kilometre şehir dışında açılsın dedik, yazdık çizdik dikkate alınmadı.

Sonuç:

Zincir marketler birdi, bin oldu… Küçük esnaf mı?

Kahraman bakkal ne yapar bilemem…

Yazar, çizer takımı olarak biz söylemekten pardon yazmaktan yorulduk!

***

Siz siz olun bir ürün alacaksanız en az 5 market dolaşıp, fiyat analizi yapın!

Fahiş fiyata ürün almamanın başka bir yolu varsa, o da benim bilgim dâhilinde değil!

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar