Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Faiz

Faiz, faizci: Kısaca, paradan para kazanmanın adıdır. Kâr, riba, tefeci, murabahacı, imansız, merhametsiz, dinsiz… Say say bitmez, bu bölgenin kanayan bir yarasıdır.

10 Ekim 1935 yılında Birinci Ulusal Fındık Kongresi Ankara’da Toplandı. O toplantıda bir konuşma yapan Ordu Tacim (Ticaret) Odası Başkanı Hüsnü Akyol: “Zürra (tarımcı); tefeci, murabahacı elinde inim inim inlemektedir.”

Demek ki, bu ayaklı bankalardan üreticilerimizi kurtarmamız lazım.

Kurtarabildik mi?

 “Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz” misali adı, kâr payı olarak değiştirilse de, faiz ha-ram-dır! Emeksiz para kazanmaktır. Ne yazık ki kurtulamadık.

***

Bankalar -ayaklı bankalardan farklı olarak- resmi kayıtlarında, mevduattan şu kadar para kazandım, diye gösteriyor. O bakımdan “yasal” sayılıyor.

Londra’daki bir avuç tefeci, Osmanlıyı haraca kesmiş, iliğini kemiğini çıkarmıştı.

Düyun-u Umumiye o gün bugün adı değişmiş olsa da, (Hasta) Osmanlı’nın tüm variaatını kontrol etmeye başlamıştı. Borç batağına düşmüş İmparatorluğun bu borçlarını,  genç Türkiye Cumhuriyeti 1939 yılına kadar ödemeye devam etmiştir.

***

Bir bilim insanı, daha dün: “Bugün Amerika’yı siyasiler değil, karteller yönetiyor” demişti.

Konuyu dağıtmayalım, toparlayalım.

Siz, çatlasanız da patlasanız da İMF kapınızda… Pardon, FONLAR orada toplandığı için bizim de ortağımız, Dünya Bankası’ndan kredi alırsın almazsın o senin bileceğin bir iş… İMF diyor ki, eğer düşük faizle para almak istiyorsan, yatırımcı firma benim güvenirliliğim (denetimim) altında, para veriyor.

Beni devreye sokmaz; yok sayarsanız yüzde 1,5’a faizle alacağınız parayı yüzde 7,5 faizle alırsınız ki, bu sizi daha büyük sıkıntıya sokar.

***

Denize düşen yılana sarılır misali fetva verildi; Faiz haram değildir!

Nasıl..!

Parayı devlet bankasından, evi de TOKİ’den alırsanız, faiz haram değildir.

Bu bizim boyumuzu aşan bir konu… Ulemâ öyle diyorsa, öyledir.

Siz paranızı altına yatırın. Yastık altında saklayın…

Faiz haramdır; bulaşmayın..!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar