Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.3069
ALTIN793.64
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

FATURA ÖDERKEN DOLANDIRILMAYIN

Dolandırıcıların en sık başvurduğu yöntem fatura ödeme noktaları olmaya devam ediyor! On binlerce kişi her ay faturalarını ‘korsan’ ödeme noktalarına yatırıyor. Fatura ödense bile ek tahsilat ücreti veriyor, kart bilgisi çalınıyor, farkına varana kadar aylar geçiyor. Fatura ödeme merkezi adı altındaki bazı işletmeler, faturanın ödendiğine dair makbuz kestikleri halde vatandaştan aldıkları fatura bedelini ilgili kuruma yatırmayarak, vatandaşı mağdur edebiliyor. Bu ‘korsan’ noktaları tanımak ve yetkili ödeme merkezi olduğunu anlamak için iki temel belge var. İlki BDDK Ödeme Kuruluşu Lisansı ve ilgili şirket tarafından verilmiş yetki belgesine sahip olup olmadığını kontrol etmek ve ikincisi ise ödemenin yapıldığı faturayı düzenleyen şirketin anlaşması.

Korsan fatura ödeme noktalarının zararları saymakla bitmiyor. Örneğin elektrik faturasını ödediğini düşünen vatandaş aslında faturayı ödemediği için elektriği kesiliyor. Borç ödenmediği sürece faiz işletiliyor. Devamında açma kapama bedeli ve fatura tutarının tekrar ödenmesi durumuyla karşılaşıyor. Ayrıca ödeme esnasında tüketicinin kredi kartı ve kimlik bilgileri kopyalanmak suretiyle önemli bir tehdit de oluşuyor.Bu kapsamda kredi kartı hırsızlığı kapsamında çok fazla mağduriyet yaşanıyor. Tahsilat merkezlerinde kredi kartıyla yapılan ödemelerde fark alınıyor. Bu da başka bir suç. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu tek çekimli kredi kartı ödemelerinde komisyonu yasaklar. Tüketiciler Hakem Heyetine başvuranlar bu bedellerin iadesini alabilirler.

Ekonomik krizle birlikte tam anlamıyla azmış durumdaki dolandırıcılar boş durmuyor. Son zamanlarda sayıları giderek artan lisansız kötü niyetli tahsilat büroları kurumların logosunu vitrin camı yüzeyine yapıştırarak veya kapıya asarak, işyerleriyle anlaşması varmış izlenimi oluşturuyor. Vatandaştan topladığı fatura bedellerini ilgili şirkete ödemeyerek paralarla ortadan kayboluyor. Bu durumlara karşı devletin yetkili organları kusuru bulunan işletmecilere ağır hapis cezası da dahil caydırıcı, çok sert cezalar uygulamalıdır. Elbette fatura ödeme merkezlerini daha sıkı denetim ve gözetim altında tutmalı.

*

İşiniz nazardan, yolunuz korsandan uzak olsun efendim!   

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar