Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

FAYDASIZ DERNEKLER KAPATILSIN

Türkiye’de ticari işleten-işletmeyenden alelade olana kadar çeşit çeşit sayısız dernek ve cemiyet var. Sosyal hayatın ayrılmaz parçası haline gelen derneklerden bazıları ise ilginç isimleri ve faaliyet sahasıyla ‘’Yok artık’’ dedirtiyor. Genellikle isim konurken belli başlı üç ana hedefin ön planda tutulduğu gözleniyor. ‘’Sevenler’’, Koruyanlar’’ ve ‘’Yaşatanlar’’… İnsan bu kadar dernek ne işe yarar? diye sormadan edemiyor. Aynı sahada boy gösteren birbirlerini çekemeyen aynı amaçlı küskün dernekler bile var. Bir de sık sık tartışma ve eleştiri konusu olan oyun mekânlarına dönüşen, birtakım kişilerin unvan sahibi olmak veya siyasete dalabilmek için araç olarak kullandıkları hemşehri dernekleri var. Bazıları piknikler organize ederler, reklamını, tanıtımını en büyük faaliyet zannederler. Yardımlaşma ve dayanışma adı altındaki kimi dernekler seçim dönemi siyasi partilerle pazarlık yapıyor, hemşehrileri üzerinde ne kadar etkin ve belirleyici rol oynadıklarını gösterme yarışına giriyorlar.

 

Aslında derneklerin çoğunun adı var kendi yok. İşlevine bakarsanız ‘çay-kahve içilen kıraathaneden’ farksız.Mesela Emekliler Derneği var. Yılın belirli aylarında emeklilere yönelik birkaç açıklamadan başka ne iş yaptıkları merak konusu. Dernek aynı amaçla bir araya gelen insanların oluşturduğu yasal topluluk. Şahısların tek başına yaptığı beyanlar toplumda yer bulmaz veya etkili olmaz. Kişi birliklerini ifade eden dernekler adına yapılan faaliyet ve açıklamalara ise daha fazla değer verilir. Yani, dernek vasıtasıyla daha kuvvetli bir birliktelik sağlanır. Dernekler bir şehrin kalkınmasında, markalaşmasında ve belirlenen hedeflere ulaşmasında büyük önem taşır. Eğer dernekler faydalı faaliyetler yürütmezlerse kaybeden yine o kent olur. Dernek kurmak çok kolay. Yedi kafadar bir araya gelip kısa sürede dernek kurabilir. Mesele orayı yaşatmak ve insanlara hizmet edebilmekte.

 

Ordu’da da farklı isimler ile kurulan bir sürü dernek var. Ortada ne hedef var ne de hizmet… Kentin gelişimine katkısı ne? Ordu’nun hangi problemine çözüm getirdi? Neden varlar! Yürekten, samimi hislerle insanlık için çalışan, yaraları saran, muhtaçlara el uzatan dernekleri bir kenara koyuyorum. Hepsi de en büyük saygıyı ve takdiri hak ediyor. Fakat gayesi ve hedefi olmayan faydasız dernekler derhal kapatılmalı. Devlet erkanı, siyasiler artık bunlara itibar etmemeli. Yetkililerden, dernekleşme şartlarının yeniden düzenlemesi için çalışma yapmasını bekliyoruz. Hoşça kalın, dostça kalın…

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar