Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fenerbahçe nereye?

Takıma kattığı oyuncularla sezona “şampiyonluk” parolası ile başlayan Fenerbahçe,  başarısız sonuçlarla taraftarına saç baş yoldurmaya devam ediyor.

Bir zamanlar “Yıkılmaz Kale” olarak nitelendirilen Şükrü Saracoğlu’ndaki 6 yenilgi takımın ne denli iç saha yoksunu olduğunu ortaya koyuyor. İç saha başarısızlığına karşın dış sahadaki yengiler bile  kanaryanın kötü gidişine “dur” demedi, “Fenerbahçe nereye?” sorusunu gündeme taşıdı. Kuşkusuz, takımın temel sorunu nitelikli bir golcünün olmayışı. Yaz ve kış transferinde alınan 22 oyuncu arasında kaliteli santraforun olmayışı çok pahalıya patladı Fenerbahçe’ye.

Kongre üyeleri ve taraftarın tam desteğini alarak 2018  haziran ayında başkanlık koltuğuna oturan Ali Koç döneminde, üç yılda toplam 52 oyuncunun takıma kazandırılmasına rağmen, beklenen başarı bir türlü gelmedi. Tam 6 yıldır ne Süper Lig ne de Ziraat Türkiye Kupası’nda taraftarını sevindiremedi kanarya.

En son 2013-2014 sezonunda şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe, geçen süreçte resmen “sefilleri” oynadı. Bu sezon kesin şampiyonluk savı ile sezona başlandı, takıma 22 oyuncu katıldı. Ama gelinen aşamada yine düş kırıklığı yaşanıyor. Takıma kazandırılan oyuncular arasında Szalai, Pelkas, Caner Erkin, Ener Valencia ve bir ölçüde Sosa ile Gökhan Gönül katkı sağladı. Bu oyuncuların dışında Altay, Gustavo ve belirli aralıklarla Ozan Tufan öne çıkan isimler oldu.

 Heyecan ve büyük umutlarla kış transferinde alınan dünya yıldızı Mesut Özil, hem uzun süre futboldan uzak olmasından hem de beklenmeyen sakatlığından ötürü sahalara erken veda etti. Oysa, ne umutlarla gelmişti. Taraftarın beklentisi o denli fazlaydı ki. Ama zayıf fiziği buna elvermedi. Samatta, Cisse ve Thiam oynadıkları maçta beklenen katkıyı sağlamadığı gibi, kaçırdığı gol pozisyonlarıyla Fenerbahçe’nin golcüsü olmadıklarını gösterdi. Nedense yetenekli genç Ferdi, Erol Bulut’tan gerekli şansı bulamadı.

Alınan oyuncu fazlalığına karşın, taraftarı üzen başarısızlık” Önemli olan çok sayıda değil, kaliteli oyuncu almak” özdeyişinin ne denli doğru olduğu Fenerbahçe örneği ile bir kez daha kanıtlandı. Emre Belözoğlu’nun telefonu ile transfer edilen oyunculardan çoğunun boş olduğu, yarar sağlamadığı artık sır değil. Bu etmenler dikkate alındığında sportif direktör Emre Belözğlu’nun transferlerde fena halde çuvalladığı görülecektir.

Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu olumsuz durumun en büyük sorumlusu hiç şüphe yok ki, teknik direktör Erol Bulut’tan başkası değil. Ali Koç’un olumsuz bakmasına rağmen Emre Belözoğlu’nın ısrarı ile takımın başına getirilen Erol Hoca’nın oyuncu bolluğunda ideal kadroyu oluşturamaması, taktiklerinin ve oyun planlarının yetersiz kalması, oyuncu değişikliklerini zamanında yapmaması, hatta yanlış gerçekleştirmesi ve de oyunu taraftar gibi kenardan izleyip okuyamaması çok puan yitimlerine neden oldu. Kuşkusuz sakatların çoğunluğu da yenilgilerde etkili oldu.

Başarısızlığın sorumlusu olarak gösterilen, hedeflerin odağındaki,  çanların kendisi için çaldığı Erol Bulut için Beşiktaş maçı belki de son şans olabilir. Gerçi o maçı alsa ne yazar. Çünkü Fenerbahçe’nin istikrarsız ve keyifsiz oyunu taraftara umut ve güven vermiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar