Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Fenerbahçe yıkılmaz…

Atalarımız boşuna dememiş, “Bin düşün bir söyle” diye.

Söz bir kez ağızdan çıktı mı değiştirmek ya da geri almak mümkün değildir. Hele hele makam, mevki ve sorumluluk sahibi kişilerin, yöneticilerin konuşmalarında, açıklamalarında çok dikkatli olmaları, sözcükleri, cümleleri özenle seçerek kullanmaları gerekir. Eğer, ağzınızdan çıkan söz, konuşma amacını aşarsa bumerang gibi gelir sizi vurur.  Sonra da “çevir kazı yanmasın” diye uğraşırsınız. Tıpkı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’in spor kamuoyunda çok tartışılan 2010-2011 sezonuna ilişkin sözleri gibi.   

Nihat Özdemir bir dergiye yaptığı açıklamada  “9 yıldır şikeye rastlamadık” mealindeki sözleri ile Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu 2010-2011 sezonuna imalı göndermede bulundu. Düşündürücü sözler, doğal olarak Fenerbahçe camiasını ayağa kaldırdı.   O sezon, devletin kurumlarını ele geçiren FETÖ’nün Fenerbahçe’yi “şike “ kumpasları ile teslim alma harekatının da başlangıcıdır.

Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Fenerbahçe’yi avucunun içine almak isteyen FETÖ, dönem savcılarının uydurma gerekçeleriyle 3 Temmuz 2011’de kulübe karşı operasyon başlatmıştı. Aziz Yıldırım ve taraftar baskılara boyun eğmedi, Fenerbahçe’yi kanlı terör örgütüne teslim etmedi. Taraftarın gönlünde ayrı bir yeri ve sevgisi olan Aziz Yıldırım, yıllarca hapis yatarak bedel ödedi.

Unutulmaz 2011 yazında bir yanda FETÖ’nün saldırılarını püskürtmeye çalışan diğer yanda ezeli rakiplerinin mal bulmuş mağribi gibi sözde “şike” suçlamalarına maruz kalan Fenerbahçe camiası, bedel ödeme pahasına bu badireyi atlattı. Elbette, herkesin korkarak kaçtığı puslu ortamda bir avuç futbolcu, teknik heyet ile gözaltına alınmayan yönetim ve milyonlarca taraftar tek yumruk olarak dünyaya örnek olacak şekilde direndi FETÖ’nün kumpaslarına.  Ne denli kanlı örgüt olduğu, 15 Temmuz darbe girişimi ile zaten ortaya çıktı.

Hal böyle iken ve hiç gereği yokken, sırf birilerine şirin görüneyim, “Bakın ben tarafsızım” mesajı verebilme amacı ile Fenerbahçe’nin alın terine dayalı şampiyonluğuna gölge düşürücü imalarda bulunmak hiç yakışmadı TFF Başkanı’na.

En az kendisi de biliyor, futbolcuların ve milyonlarca taraftarın emeği vardı o sezon ki şampiyonlukta. Kumpasların arkasına sığınarak Fenerbahçe’nin katıksız şampiyonluğunu bazı karşıt takımlar lekelemeye çalıştı, çalışmaya da devam ediyor. Kötü ve cırtlak sesli koro çirkin teraneleri çığırmaya devam ediyor.

Acaba, o dönemde FETÖ kendi takımlarına karşı benzer kumpasları, oyunları hayata geçirse Fenerbahçe kadar tek yumruk olarak direnebilir, karşı koyabilir, en kötüsü hapis yatarak bedel ödeyebilirler miydi? Hiç sanmıyorum. Bu gerçekler unutulmamışken, ısrarla “şike imasında” bulunmak kötü niyetten başka bir şey değil.

Fenerbahçe’de yıllarca yöneticilik yapan, ıstıraplı günlerin yakın tanığı Nihat Özdemir’in sözleri çok talihsiz oldu, taraftarı üzdü. Hiç gereği yoktu Fenerbahçe’yi töhmet altında bırakan, birilerini sevindiren, ekmeğime yağ süren o açıklamaya.

Ne diyor taraftar, “Ali İsmail Korkmaz, Fenerbahçe Yıkılmaz”. Ne olursa olsun, Atatürk ilkelerinin yolundan milim sapmayan, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu, futbolcu, yönetim ve milyonlarca taraftarı ile kenetlenen Fenerbahçe her daim ayakta kalacak.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar