Ordu
DOLAR15.9797
EURO16.9006
ALTIN947.69
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Feridun Eriş...

Sanırım iki yıl önceydi, Ordu’ya gittiğimde görüşmüştüm Feridun Abiyle... Sonbaharın “merhaba” dediği akşamlardan biriydi. Osman Turgay’la birlikte ziyaret etmiştik Niyazi Abiyi. Onun Tabyabaşı’nı az geçince Karadeniz’i kuşbakışı izleyen bahçesinde sohbet ediyorduk. Daha sonra Feridun Abi de katılmıştı bize.

Yeni dönmüştü Gürcistan’dan. Ama sanki beş yıldızlı bir tatil köyünden çıkıp gelmiş gibi büyük bir keyifle anlatıyordu yaşadıklarını. İnsanlarla tanışmış, dostluklar da kurmuştu Gürcistan’da. Zaten fırsat buldukça Birsen Ablayla birlikte gider, kimi zaman da günlerce kalırlarmış...

Bayağı olmuştu onu görmeyeli. Pek değişmemiş, yaş almıştı sadece; yine esprili, yine şakacıydı. Sürekli takılıp durmuşlardı Niyazi Abiyle birbirlerine.

Onların tatlı didişmelerini izlerken geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmış, “ne güzel günlerdi,” diye mırıldanmıştım kendi kendime.

O, Feridun Eriş’ti ne de olsa. Sadece mahallemizin değil Ordu’nun fotoğrafçısıydı. Hayatı fotoğraf karelerinde donduran adamdı o.

Nice düğünler, nice nişanlar, nice cenazeler... O deklanşöre basınca donup kalmış, ölümsüzleşmişti nice mutlu ve acı anlar. Acaba hayatı boyunca kaç kez basmıştı deklanşöre? Ben kısa pantolonla gezerken, onun boynunda fotoğraf makinesi asılı olduğuna göre, belki yüzbinlerce, belki milyonlarca kez.

Belki de onun sayesinde Ordu’nun en fazla fotoğraf albümü olan mahallesidir Taşbaşı...

Aslında fotoğraflarıyla, “bir zamanlar Taşbaşı, bir zamanlar sen,” diyerek geçmişten bize görsel hikâyeler anlatıyordu Feridun Abi. Geçmişimizin albümlerinde daha çok onun izi var çünkü.

Üzgünüz!.. Görsel hikâye anlatıcımız Feridun Abimizi kaybettik! Hayatı fotoğraf karelerinde dondurarak ölümsüzleştiren o adam, bizi geçmişimizle buluşturan fotoğrafları miras bırakarak veda etti bizlere!

Acımız büyük! Bir fotoğraf ustasını, bir fotoğraf sanatçısını yetirdik!.. Oysa hazan mevsimi de değildi, sararan yapraklar düşmemek için zoraki tutunmuyordu dallarına.

Tam da mor beyaz menekşelerin açmak için sabırsızlandığı bahar gününde veda etti Taşbaşı’nın çınarı!..

Başımız sağ olsun!.. Yıldızlar yoldaşın olsun, ışıklara uyu Feridun Abi!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar