Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Feryatları duyuldu…

Hayat pahalılığı altında inim inim inleyen dar gelirli kitlenin feryadı siyasi irade tarafından sonunda duyuldu.

Her geçen gün yağan zam sağanağı altında ne yapacağını bilemeyen düşük gelir grubundaki milyonlarca işçi, memur, emekli, çiftçi ve esnaf yüksek fiyatlar karşısında kendini adeta kapana sıkışmış hissediyor.

Kara kışın yaklaştığı bugünlerde doğalgaz, akaryakıt, kömür ve elektrik fiyatlarına dövizdeki artışa bağlı gerçekleşen dudak uçuklatıcı zamlar karşısında “çaresizleri” oynayan gariban kitle, uzun süredir maaş ve ücretlerinin artırılmasına yönelik taleplerde bulunuyor.

Seçimin yaklaşmasından olsa gerek, siyasi irade iktisaden geri kalmış çoğunluğun sesini sonunda duyarak, bir takım düzenlemeyi hayata geçirmeye karar verdi. Medyaya yansıyan haberlere göre, önümüzdeki yıl hayata geçirilmesi öngörülen ve hazırlıkları sürdürülen çalışmalar sonucunda ücret ve maaşlarda, asgari ücrette gariban yığınları soluklandıracak artışlar yapılması söz konusu.

3600 ek gösterge, sözleşmeli personelin kadroya alınması, kangrene dönüşen Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) sorunun çözümlenmesi, emekli maaşları ile asgari ücrete hatırı sayılır oranda zam yapılması, ürünü tarlada çürüyen ve para etmeyen çiftçi ile ihracatçıya destek verilmesi gibi temel başlıklar siyasi iradenin gündeminde bulunuyor.

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin umutla beklediği, maaş ve emekli ikramiyelerinde göreceli artış sağlayacak 3600 ek gösterge, EYT’lilere emeklilik hakkının tanınması, asgari ücretin belirli oranda artırılması ve açlık sınırının atında kalan emekli maaşının iyileştirilmesi toplumun geniş bölümü tarafından sürekli dile getiriliyordu. Ağustosta bağıtlanan toplu sözleşmede ek göstergeye ilişkin çalışmaların başlatılmasına yönelik madde yer alıyordu. Düzenlemeden 1 milyon 600 bin kişinin yararlanması hesaplanıyor.

Kuşkusuz dar gelirli kitle içinde en yoksunu eline geçen 1500 lira aylıkla geçinme uğraşındaki gariban emekli. Asgari ücretin bile altındaki en düşük emekli aylığının net 2 bin liraya yükseltileceği belirtiliyor.  Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında toplanarak  10 milyona yakın emekçinin yeni ücretini saptama çalışmalarına başlayacak. Hükümetin, bazı kalemleri vergi dışı bırakarak asgari ücreti net 3500 liraya çıkartacağı konuşuluyor. Aslında asgari ücretin tümü ile vergi dışı kalması daha doğru bir karar olacaktır emekçi adına.

Kamuda 500 binin üzerinde olan sözleşmeli personelin de kadroya geçirilmesine yönelik çalışmanın başlatıldığını yine medyaya yansıyan haberlerden öğrendik. Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşme metninde bu başlık yer alıyordu.

Bu düzenlemeler arasında 2000 sonrası SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik intibak yasasının yer almayışı 5 milyon kitle adına büyük eksiklik. Çünkü 2000 öncesi emeklilere bu hak 2012 yılında tanınmıştı. Eşitsizliğin giderilmesi için yeni intibak düzenlemesi kesinlikle hayata geçirilmeli.

Seçim yatırımı olsa bile eğer çıkarsa bu yasalar dar gelirli adına olumlu  gelişme.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar