Ordu
DOLAR16.3839
EURO17.502
ALTIN975.22
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

FESTİVAL BU OLAMAZ

Günlerdir Perşembe Belediyesi hoparlöründen ve sosyal medya üzerinden; “9 Haziran Pazar günü Perşembe Belediye Başkanlığı ve Kışlaönü Balıkçılar Kooperatifinin ortaklaşa düzenlediği Perşembe Kışlaönü Limanında 1.Sportif Olta Balıkçılığı Yarışması ve Festivali düzenlenecektir” diye bir duyuru yapıldı.

Buraya kadar bir sorun yok. Ben de bir yerel gazeteci olarak saat olarak ne zaman başlayacağı bilinmeyen kulaktan duyma belki 11.00’de olabilir diye festival alanına gidiyorum, ardından saat 12.00 gibi ızgara yapmak üzere sevgili Taylan kardeşimin meccani çalışan yardımcıları tarafından mangallar kuruluyor, balık ekmek, köfte, midye şiş için hazırlıklar yapılıyor.

Hemen sonrasında müzisyen arkadaşlar sistemlerini kuruyorlar ve halk az da olsa yavaş yavaş festival alanına gelmeye başlıyor. Müziğin ritmiyle önce ızgaradan dumanlar çıkıyor, sonra müşteriler 10 liraya Norveç somonu, midye, çöp şiş ile köfte ızgara almak için kuyruğa giriyorlar. Festivalin organizatörü olacak olan arkadaş da ızgaranın başında…

Bu arada saat 13.30 oluyor. Olta balıkçılığı yarışmasının ne zaman başlayacağını sordum. Az sonra anons edileceği ifade edildi. Fakat ızgarada satışlar iyi… 10 liradan balık ekmeğe devam.

Saat 15.00 oluyor ben de ne olur, ne olmaz diye olta balıkçılarını fotoğraflamak üzere limanın fener başına doğru yürüyorum. Bir de ne göreyim; saat 15.00 olmasına rağmen yarışmadan eser yok. Beş kişi çoluk çocuk baş tarafta, az ötede üç kişi bir tarafta, daha uzakta ise dört kişi… Yani sizin anlayacağınız o an yarışma bana fiyasko gibi görünüyor.

***

Bir gerçek var ki benim bildiğim bu gibi yarışmalarda bir müracaat masası olur, katılımcılara numara verilir, yarışmacılara organizasyon tarafından günün anısına hatıra olarak olta balıkçılığını simgeleyen şapkalar veya tişört hediye edilir. Ayrıca hakemler, görevliler olur.

Ne yazık ki festival alanında ne belediyeden bir görevli, ne de balıkçı kooperatifinden bir görevli görmedim ama alana belediye tarafından sandalye takviyesi yapan işçi kardeşlerimi gördüm. Sağ olsun başkan oradan hiç ayrılmadı ama nedense bu gecikmeyi de hiç merak etmedi. Yani sizin anlayacağınız bu iş 1’incisi düzenlenen Sportif Olta Balıkçılığı yarışmasından daha çok organizasyonu düzenleyen arkadaşı 10 liraya balık ekmek satarak maddi olarak güçlendirme festivali olmuş. Bu benim fikrim değil oradaki festivalde hayal kırıklığına uğramış en azından karnımızı doyuralım diye balık ekmek kuyruğundaki insanların sözü.

Sonuç olarak fikir güzel, uygulama sıfır. Ben yine de Taylan arkadaşı kutluyorum. Kızmaca darılmaca yok. Hamsi Festivali tamam, pancar çorbası tamam ve bence bu festival olmadı. Peki ya işi üstlenemeyen belediyeye ne demeli?

Taylan kardeşim sosyal medya aracılığı ile festival gününün gelir gider bilançosunu yayınlamış. Gerçekleştirdiği diğer etkinliklerde böyle bir gelir gider hesabı olmamıştı. Şimdi neden ihtiyaç duydu onu da anlamadım.  Acaba bu son festival verilen söz gereği Taylan kardeşimizi maddi olarak güçlendirme festivali olmuş olabilir mi?

Şunu da yazmadan geçemeyeceğim; yiğidi öldür ama hakkını da ver. İlçemizdeki festivallerin öncüsü Taylan İskender kardeşim sana sonsuz teşekkürler, iyi ki varsın. Sözlerim arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar