Ordu
DOLAR15.9439
EURO16.8783
ALTIN945.78
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Fındığa Alternatif Yine Fındık

Önce üretimde kalite dendi, kalite sorunu çözüldü mü, hayır! Kaliteli üretim bugün de yarın da önümüze koyduğumuz bir hedef…

Tek üretimden, üretim çeşitliliğine geçme konusunda, zaman zaman bu sütunlarda dilimiz döndüğünce düşüncelerimizi yazdık: Fındığa alternatif ürün yine fındık!

Bu yargıya nasıl vardığımızı açıklarken iki neden saydık.

1- Pazara iner inmez, alıcısı hazır.

2- Yüzde yüz ihraç ürünü.

***

Fındığa alternatif ürün arayışlarının sonuçsuz kalmasının bir başka nedeni arazi yapısının başkaca bir tarım için elverişli olmamasıdır. Bugün Ordu’da sıfır rakımdan 700 rakımlı tepeye kadar fındık bahçesi… Üreticinin dekar başına 60 ila 100 kilo arasında ürün aldığı halde, başkaca bir tarım arayışına geçmemesi bir sosyolojik neden olarak görülmelidir.

Prof. Dr. Oktay Güvemli, fındık dikim alanlarını ikiye ayırıyordu.

Taban araziler… Verimin düşük olduğu araziler… Sıfırdan 350 metre yüksekliğe kadar olan araziler taban araziler…  Taban arazilerde fındık tarımı ile uğraşanlar yüzde 25 masrafla yüzde 75 kazanç elde ederler… 350 metre ve yukarısı arazilerde ise, üretici yüzde 75 masrafla, yüzde 25 kâr elde ederler.

Tabii bu emek artı gelir, 1990-2000 yılı hesaplamalarının sonucuydu. Bugün tarım girdi maliyetleri ürün fiyatının artış hızını ikiye, üçe katladı.

***

Tarımı tarımcı bitirmedi, yanlış tarım politikaları bitirdi. 2002 yılında incir, üzüm, pamuk, zeytin yirmiye yakın üretici birliği kapatıldı. FİSKOBİRLİK de kapatılan bu birlikler arasındaydı. 

Bugün TMO müdahale alımı yapıyor. Şu an elinde bulundurduğu kaliteli, düşük nemli 120 bin ton fındık var. Bu fındığı mamul yarı mamul hale getirip ihraç mı edecek, yoksa iç pazarda ham ürün olarak mı satacak?

***

Başa dönersek; bir zamanlar ara ürün soya fasulyesiydi. Soya fasulyesi gitti, Soya Fabrikası yadigâr kaldı.

Gölköy (Hapsamana) patates ambarıydı, patates nişastası yapacaktık; olmadı, unutuldu.

Köy/Kent projesi için Mesudiye Pilot Bölge seçilmişti. Gidenler geri dönmeyince, o proje de uyumaya bırakıldı.

Şimdi elimizin altında bir kivi var. Kivi tamamen su meyvesi… Su fakiri bir ilde…  Fındığa alternatif mi değil mi belli değil!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar